'Muzyka jest kobietą'. W Toruniu nie mają co do tego wątpliwości

MuzykaVivien Kubrick, córka Stanleya Kubricka skomponowała muzykę do słynnego “Full Metal Jacket”, ale mało kto o tym wie. Podobnie jak o wielu innych kompozytorkach muzyki do filmów. Dlatego festiwal Tofifest mówi: “Muzyka jest kobietą” i zaprasza 28 października na koncert zamykający jubileuszową 15 edycję Festiwalu. Bilety już od 14 października.

To będzie niezapomniany koncert.

W imponującym centrum kongresowym Jordanki w Toruniu usłyszymy autorskie interpretacje wybranych utworów skomponowanych między innymi przez Anne Dudley, Wendy Carlos, Vivien Kubrick, Micę Levi, czy Rachel Portman.

Pojawią się również piosenki z takich filmów, jak m.in. “Armageddon”, “Pearl Harbour”, “Władca pierścieni”, “Lśnienie” czy “Tańcząc w ciemnościach”, które artystycznie zinterpretują Paulina Przybysz, Krzysztof Zalewski i Anna Karwan.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
"Music is the woman" - concert in the end of the Tofifest in Toruń on 28.10.2017
**********


27 czytań

Gitarowa klinika z Sonny Landrethem!

Muzyka37 Rawa Blues Festival to nie tylko koncerty w NOSPR i „Spodku", ale również okazja, by poznać bliżej gitarowy kunszt jednej z gwiazd imprezy – Sonny'ego Landretha. Wirtuoz techniki slide spotka się z fanami dwukrotnie: 28 i 29 września w sali kameralnej NOSPR. Wstęp na gitarowe warsztaty jest bezpłatny.

Eric Clapton nazwał kiedyś Landretha jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie gitarzystów na świecie. Artysta regularnie gości na słynnym festiwalu Claptona „Crossroads". Współpracował również z takimi gwiazdami, jak: Mark Knopfler (grał na jego solowych płytach) oraz Joe Satriani. Jego płyta „The Road We're On" dotarła do 1 miejsca notowania bluesowych albumów „Billboardu", przyniosła mu również nominację do prestiżowej nagrody Grammy.

Landreth prezentuje unikatowy styl grania techniką slide: charakterystyczną rurkę zakłada na mały palec lewej dłoni, co pozwala mu grać pozostałymi palcami na pojedynczych strunach.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Guitar clinic with Sonny Landreth on the 37th Rawa Blues Festival
**********


27 czytań

Konkurs filmów krótkometrażowych 33 Warszawskiego Festiwalu Filmowego

FilmNieodłącznym elementem Warszawskiego Festiwalu Filmowego jest Konkurs Filmów Krótkometrażowych.

W tym roku filmy zostały podzielone na 4 zestawy: Na pełny etat, W poszukiwaniu raju, Okiem kamery i Perspektywa dziecka. Wśród nich znajdziecie fabularne, dokumentalne i animowane produkcje z całego świata.

W rozwinięciu newsa lista wszystkich filmów.

Przypominamy, że 33 edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w dniach 15-22.10.2017 r.

**********
Short movies contest on the 33rd Warsaw Film Festival
**********


41 czytań

Kasia Kowalska Akustycznie w listopadzie w Krakowie

MuzykaW imieniu Galicji Productions zapraszamy na koncert Kasia Kowalska Akustycznie, który odbędzie się 11.11.2017 w Kijów Centrum w Krakowie (al. Krasińskiego 34)

Otwarcie wejść: 17:30, start: 19:00
Bilety: przedsprzedaż - 99 zł, 89 zł, 79 zł, w dniu koncertu - 110 zł, 100 zł, 90 zł

Bilety do nabycia: Kijów Centrum al. Krasińskiego 34
Bilety z systemu Ticketpro w sieci sklepów: EMPIK, MEDIA MARKT, SATURN w całej Polsce.

**********
Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej. Kasia ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród w tym: Fryderyki, Superjedynki, MTV European Music Awards, oraz ponad milion sprzedanych płyt. Każdy z jej albumów pokrył się kilkakrotną platyną. Autorka wielu przebojów: "Prowadź mnie", "A to co mam", "Wyznanie", "Coś optymistycznego", "Wyrzuć ten gniew", "Spowiedź", "Antidotum", "To co dobre", "Być tak blisko", "Co może przynieść nowy dzień". Obecna na scenie muzycznej już od ponad 20 lat.

Choć od wydania pierwszej płyty minęło wiele czasu i wiele w jej życiu się wydarzyło, to pewne rzeczy pozostały niezmienne: jej niecodzienna wrażliwość na dźwięk, miłość do muzyki i pasja z jaką je wykonuje. Aktualnie Kasia Kowalska pracuje nad nowa płytą, którą zapowiada singiel "Aya” (premiera owego albumu: jesień 2017 roku).

Zapraszamy na pełen przebojów i magii, klimatyczny i elegancki koncert w Kijów Centrum w Krakowie!

**********
Kasia Kowalska Akustycznie will play in Kijów Centrum in Kraków on 11.11.2017
**********


Pokazy specjalne 33 Warszawskiego Festiwalu Filmowego

FilmNa ogłoszenie tytułów zgromadzonych w sekcji Pokazy Specjalne 33 Warszawskiego Festiwalu Filmowego widzowie czekają co roku szczególnie niecierpliwie. Czas oczekiwania się szczęśliwie zakończył!

Oto są! Organizatorzy festiwalu przedstawili filmy, które będzie można zobaczyć dokładnie za miesiąc, w warszawskim Multikinie Złote Tarasy i Kinotece.

Pełna lista filmów w rozwinięciu newsa.

**********
Special shows of movies on the 33rd Warsaw Film Festival
**********


28 czytań

Szarlatan, czyli wskrzeszenie umarłych na rozpoczęcie sezonu artystycznego przez Polską Orkiestrę Radiową

MuzykaW poprzednią niedzielę, 10.09.2017 Polska Orkiestra Radiowa zainaugurowała sezon artystyczny 2017/2018.

Na dobry początek, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W.Lutosławskiego w Warszawie zagrana została koncertowa wersja opery Karola Kurpińskiego "Szarlatan, czyli wskrzeszenie umarłych".

Orkiestrę poprowadził Michał Kluza, a w roli solistów można było posłuchać m.in. Annę Wolfinger, Annę Lubańską, Tomka Raka, Łukasza Załęskiego i Roberta Gierlacha.

Nasza koleżanka była na tym koncercie, a opis jej wrażeń można przeczytać pod tym linkiem.

Fragment relacji: "Ta, powstała dwa wieki temu, komiczna opera zawiera wiele prawd i schematów ludzkich zachowań, aktualnych chyba po wsze czasy. Skojarzeń i podobieństw można się tu, z powodzeniem, doszukiwać bez końca. Jednakże, skojarzenia to przekleństwo, więc dajmy temu pokój."

**********
Our report from the concert of Polska Orkiestra Radiowa in Warsaw on 10.09.2017
**********


20 lat Maleo Reggae Rockers & 2TM2,3

MuzykaW imieniu Galicji Productions zapraszamy na koncert 20 lat Maleo Reggae Rockers & 2TM2,3, który odbędzie się 05.11.2017 w Klubie Kwadrat w Krakowie (ul. Skarżyńskiego 1).

Otwarcie bram - 18:00, start - 19:00
Bilety: przedsprzedaż - 39 zł, w dniu koncertu - 50 zł

Specjalny koncert z okazji XX-lecia Maleo Reggae Rockers z największymi przebojami zespołu. Przez 20 lat zespół wydał 15 płyt, gościł na największych festiwalach w Polsce i na świecie grając grubo ponad 1000 koncertów.

Liderem grupy jest Dariusz Malejonek, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych polskich muzyków, niezwykle barwna i pozytywna postać polskiej kultury, a także działacz społeczny, wolontariusz i ambasador licznych akcji niosących pomoc potrzebującym. Przez ponad 30 lat koncertował i współpracował z licznymi artystami. Członek legendarnych zespołów Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm 2,3, Arka Noego. Urodzony buntownik o niepodrabialnej charyzmie i zawsze na przekór systemowi. Od dziecka szukał wolności i znajdował ją w muzyce poprzez różnogatunkowe brzmienia. Wielokrotnie doceniany za zasługi na rzecz rozwoju kultury i pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
20th Anniversary of Maleo Reggae Rockes. MRR & 2TM2,3 will play together in Kraków on 05.11.2017
**********


17 czytań

Odkrycia na 33 Warszawskim Festiwalu Filmowym

FilmInformacja od organizatora 33 Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 13-22.10.2017 r.:

Nasza niekonkursowa sekcja Odkrycia wzbudza co roku bardzo duże zainteresowanie. W jej ramach pokazujemy filmy zdobywające uznanie publiczności na festiwalach filmowych całego świata. To perełki, o których na pewno usłyszycie jeszcze nie raz!

Podczas 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego zobaczymy dwadzieścia takich filmów.

Pełna ich lista w rozwinięciu newsa.

**********
33rd Warsaw Film Festival - the list of some "pearls"!
**********


22 czytań

Długi weekend z bluesem w Katowicach!

MuzykaTrzy dni bluesa z najwyższej półki, dwie największe sale koncertowe w stolicy Górnego
Śląska, pięć zagranicznych gwiazd – tak w skrócie można zapowiedzieć tegoroczną, 37 już,
edycję Rawa Blues Festival. Największy bluesowy festiwal pod dachem odbędzie się w ostatni weekend września. Bilety dostępne są w ogólnopolskiej sieci Ticketpro, do końca sierpnia - w promocyjnych cenach!

- Tegoroczne gwiazdy to mieszanka rutyny z młodością. Z jednej strony uznani artyści z
bogatym dorobkiem: Eden Brent oraz Sonny Landreth, który oprócz sobotniego koncertu w
„Spodku” poprowadzi kliniki gitarowe w NOSPR. Z drugiej: wschodzące gwiazdy bluesa z
Marcusem Kingiem na czele. Chciałbym zwrócić uwagą na tego chłopaka. Gra niesamowicie na
gitarze i do tego śpiewa z charyzmą Janis Joplin. Ten koncert z pewnością będzie dużym
wydarzeniem! Rawa Blues to festiwal, który ma również za zadanie wychwytywać takie „perełki”,
takie talenty, które mają „papiery” na to, by za chwilę stać się wielkimi gwiazdami bluesa. Marcus
King z pewnością do nich należy – podkreśla Irek Dudek, twórca i dyrektor Rawa Blues Festival.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
37th Rawa Blues Festival will start on 28.09.2017
**********


22 czytań

Wrześniowy wypad do Rumunii - pierwsza część relacji z podróży na blogu RayMundus

Agencja Metal MundusNa blogu RayMundus pojawił się pierwszy wpis opisujący wrażenia z zakończonej w ubiegłym tygodniu, krótkiej, wrześniowej podróży po Rumunii.

Na początek parę słów o przygodach z autem... - link


Fragment wpisu: "Gdyby jeszcze przed rokiem ktoś zapytał mnie, czyli przeciętnego w sumie Polaka, z czym kojarzy mi się Rumunia, jestem niemal na sto procent pewien, że wymieniłbym takie oto pojęcia, w takiej mniej więcej kolejności: cyganie; Drakula; Karpaty, Ceauşescu, krwawa rozprawa z przeciwnikami komunizmu w 1989 roku; były sąsiad; kraj współpracujący z Hitlerem; kraj, do którego uciekł polski rząd po wybuchu II wojny światowej; polskie „wypady”, m.in. Sobieskiego na Mołdawię, dackie początki rumuńskiego narodu. Z jednej strony sporo tego, z drugiej jednak niewiele."

**********
"Journey through Romania" part 1 on the blog RayMundus
**********


Pink Floyd w blasku księżyca w grudniu w Krakowie

MuzykaW imieniu Galicji Productions zapraszamy na koncert PINK FLOYD w BLASKU KSIĘŻYCA w wykonaniu SPARE BRICKS Pink Floyd Tribute Band.

Koncert odbędzie się 16.12.2017 w Kijów Centrum w Krakowie (al. Krasińskiego 34)

Otwarcie wejść: 18:30, start: 20:00
Bilety: przedsprzedaż - 90 zł, 80 zł, 70 zł; w dniu koncertu - 100 zł, 90 zł, 80 zł

Poczuj się jak na prawdziwym koncercie Pink Floyd! Na dwugodzinne muzyczne przedstawienie zaprasza grupa Spare Bricks, czołowy polski coverband tego zespołu. Usłyszymy m.in. "Another Brick in the Wall part II", "Shine on You Crazy Diamond", "Comfortably Numb", "Wish You Were Here", "Hey You", "Echoes" oraz prawie całą płytę "The Dark Side of the Moon". Czeka nas wspaniałe widowisko multimedialne, przygotowane na wzór niezapomnianych koncertów Pink Floyd. Pojawi się m.in. słynny floydowski mur, specjalne światła, lasery. Będą też oryginalne floydowskie wizualizacje i filmy.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Spare Bricks Pink Floyd Tribute Band will play in Kraków on 16.12.2017
**********


23 czytań

Całą rodziną na 33 Warszawskim Festiwalu Filmowym

FilmWarszawski Festiwal Filmowy to przestrzeń dla całej rodziny. W trosce o najmłodszych widzów organizatorzy wybrali filmy, które można obejrzeć w gronie najbliższych.

Podczas Rodzinnego Weekendu Filmowego 33. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego na ekranach Kinoteki i Multikina Złote Tarasy pojawią filmy fabularne i animowane dla dzieci, zarówno długie, jak i krótkie metraże.

Zapraszamy rodzinnie!

Lista filmów w rozwinięciu newsa.

**********
Movies for the whole family on the 33rd Warsaw Film Festival
**********


27 czytań

Trasa koncertowa Queen Symfonicznie startuje już za miesiąc! Dwa występy w Warszawie wyprzedane!

MuzykaJuż za miesiąc, 8 października dwoma wyprzedanymi koncertami w Filharmonii Narodowej, projekt Queen Symfonicznie rozpocznie trasę koncertową. Do wiosny muzycy zaprezentują się ponad 25 razy w całej Polsce. W Warszawie, Zabrzu i Krakowie klasyczny skład będzie poszerzony o Hollyłódzką Orkiestrę Filmową.

Bilety dostępne są w kasach oraz punktach Ticketpro i Eventim w całej Polsce.

Niezwykłe koncerty łączące nieśmiertelną muzykę zespołu Queen z symfonicznymi aranżacjami w wykonaniu orkiestry Alla Vienna i 20-osobowego chóru Vivid Singers już od pięciu lat zachwycają fanów twórczości legendarnej grupy. Queen Symfonicznie to absolutny fenomen – zaplanowany pierwotnie jednorazowy występ przerodził się w wielką trasę koncertową w największych salach w kraju. Na ponad 100 dotychczasowych koncertach pojawiło się blisko 80000 widzów, a każdy występ fani Queen wypełniają do ostatniego miejsca.

Więcej informacji (w tym pełna lista koncertów) w rozwinięciu newsa.

**********
Queen Symfonicznie will play 25 concerts in Poland in 2017/2018
**********


23 czytań

Roślina świętuje 15-lecie działalności w MCK Mayday w Głogowie

MuzykaGłogowski zespół ROŚLINA będzie świętować 15 lat istnienia na scenie muzycznej.

Przed niepowtarzalnym koncertem jubilata 29.09.2017 r. w MCK Mayday wystąpią również lokalne zespoły Alther Ego oraz Made.

Start o godzinie 19:00. Wstęp jest bezpłatny.

Zespół Roślina istnieje od 2001 roku. Pomimo wielu zmian w składzie i ostatecznie zawieszenia działalności w roku 2009, charyzmatyczny wokalista/multiinstrumentalista Krzysztof Horka postanowił wrócić do swoich blues - rockowych korzeni. Po raz kolejny zebrał muzyków z którymi współpracował wcześniej - perkusistę Tomasza Ogłazę i basistę Marcina Reszewicza. Zespół wzbogacił się również o nowego gitarzystę solowego, Jacka Krzyszkowskiego. Pierwszy koncert po reaktywacji odbył się 12 stycznia podczas XXII Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wyjątkowy klimat w zespole tworzą: Krzysztof Horka - gitara, wokal; Jacek Krzyszkowski- gitara, wokal; Marcin Reszewicz - bas; Tomasz Ogłaza - perkusja; Mateusz Kowal - saksofon.

**********
Blues/rock band Roślina will play in MCK Mayday in Głogów on 29.09.2017
**********


Happysad zagra w listopadzie w Krakowie i Katowicach

MuzykaW imieniu Galicji Productions zapraszamy na dwa koncerty zespołu HAPPYSAD, któremu towarzyszyć będzie poznańska grupa Terrific Sunday.

Koncerty odbędą się:
- 25.11.2017 – Klub Kwadrat, Kraków, ul. Skarżyńskiego 1
otwarcie bram - 18:00, start 19:00
bilety: przedsprzedaż – 50 zł, w dniu koncertu – 60 zł

- 26.11.2017 – Mega Club, Katowice, ul. Żelazna 15
otwarcie bram - 18:00, start - 19:00
bilety: przedsprzedaż – 50 zł, w dniu koncertu – 60 zł

Zmiany pór roku to pewnik, taki sam jak jesienna trasa Happysad. Po dobrze przyjętej, najnowszej płycie Ciało Obce, oraz intensywnym okresie plenerowym, jeden z najczęściej koncertujących zespołów w naszym kraju, rusza ponownie w Polskę. „W tym roku mija 10 lat od wydania Nieprzygody, bardzo ważnej dla nas płyty, która według wielu dziennikarzy i fanów była naszym nowym początkiem. Nagrana w profesjonalnym studiu S4 pod okiem Leszka Kamińskiego czyli osoby w tej branży najznamienitszej, sprawiła, że nazwę naszego zespołu po raz pierwszy mogliśmy przeczytać na szczycie zestawienia najchętniej kupowanych płyt. Ta trasa to oczywiście ukłon dla tego wydawnictwa.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Happysad and Terrific Sunday will play in Kraków and Katowice in November
**********


22 czytań

Strachy na Lachy zapowiadają premierę płyty - "Przechodzień o wschodzie"

MuzykaWydawnictwo SP Records poinformowało, że zespół Strachy na Lachy skończyły nagrywać swój szósty, studyjny album. Płyta nazywać się będzie "Przechodzień o wschodzie" i ukaże się 29 września tego roku.

Po albumie !TO! sprzed czterech lat, płycie o wyraźnie rockowym charakterze, najnowsze dzieło Strachów utrzymane będzie w zdecydowanie lżejszym stylu. Klimat wydawnictwa nawiązuje do pierwszej płyty zespołu z 2003 roku, "Grabaża i Strachów na Lachy".

Znajdzie się na niej dużo rytmicznych melodii, sporo tanecznych rytmów i akustycznych brzmień. Towarzyszyć im będą teksty Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego. Nie zabraknie też utworów ostrzejszych.
Taki właśnie będzie drugi singiel z "Przechodnia o wschodzie", którego spodziewać się możemy w połowie września.
Pierwszym singlem z płyty była piosenka "Twoje motylki". Utwór był piosenką dnia w Trójce, wszedł również do głównego notowania trójkowej listy przebojów. Promocji premiery towarzyszyć będzie trasa koncertowa, podczas której zespół da 13 koncertów w różnych miastach Polski.

**********
New album by Strachy Na Lachy" - "Przechodzień o wschodzie" will be released on 29.09.2017
**********


Sasha Strunin na otwarcie nowego klubu jazzowego w Warszawie

MuzykaAmerykański trębacz Gary Guthman, przy pomocy profesora klasy fortepianu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - Jarosława Drzewieckiego, postanowił otworzyć autorski klub jazzowy w podziemiach Hotelu Boss w Warszawie.

Gary Guthman Monday Jazz Club powita gości w poniedziałek 25 września 2017 r. w godzinach od 20:00 do 23:00 w Hotelu Boss przy ul. Żwanowieckiej 20. Gwiazdą pierwszego cyklu poniedziałkowych spotkań muzycznych będzie znakomita młoda wokalistka Sasha Strunin.

W każdy poniedziałek publiczność będzie mogła delektować się odmiennymi tematycznie programami muzycznymi, w których wystąpią młode gwiazdy polskiej wokalistyki jazzowej. Wyboru artystek dokonał sam Gary Guthman, który będzie gospodarzem, kompozytorem, aranżerem i głównym showmanem koncertów.

Towarzyszyć mu będą muzycy, którzy nie potrzebują żadnych rekomendacji: Wojciech Gogolewski – fortepian, Paweł Pańta – bas, Adam Lewandowski – perkusja

W każdy poniedziałek cyklu inna wokalistka jazzowa będzie prezentować utwory wspaniałych i niezapomnianych kompozytorów. Lista najbliższych koncertów w rozwinięciu newsa.

**********
Gary Guthman will open the new jazz club in Warsaw. The first concert with Sasha Strunin on 25.09.2017!
**********


53 czytań

Najlepsze polskie shorty na 33 Warszawskim Festiwalu Filmowym

FilmOrganizatorzy ogłosili już pierwsze tytuły tegorocznej, 33. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego!

Od 13 do 22 października na ekranach Kinoteki i Multikina Złote Tarasy będzie można zobaczyć Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe.

Zapowiada się niezwykle ekscytująco!

W programie znalazło się osiemnaście tytułów. Krótkie ich opisy w rozwinięciu newsa.

**********
33-rd Warsaw Film Festival - the list of Polish short movies
**********


66 czytań

Mistrz Paweł z Lewoczy - zapraszamy na wykład

WystawaW imieniu Instytutu Słowackiego w Warszawie zapraszamy wszystkich miłośników sztuki na wykład poświęcony życiu i twórczości Mistrza Pawła z Lewoczy.

Wykład odbędzie się 14.09.2017 r. w siedzibie IS przy ulicy Krzywe Koło 12/14a w Warszawie o godzinie 17:30. Poprowadzi go Zoltán Gyalókay.

Mistrz Paweł z Lewoczy należy do jednych z najbardziej znanych i podziwianych średniowiecznych rzeźbiarzy i malarzy, pracujących na terenach dzisiejszej Słowacji na przełomie XV i XVI wieku.

Niewiele wiadomo o jego życiu, ale przypuszcza się, że miał związki zarówno z norymberską szkołą rzeźbiarską, jak i z krakowską pracownią rzeźbiarską Wita Stwosza. Do jego najwybitniejszych dzieł należą: główny ołtarz kościoła pod wezwaniem św. Jakuba w Lewoczy oraz ołtarze w kościołach w Bańskiej Bystrzycy i Spiskiej Sobocie.

**********
Lecture about Master Pavol from Levoca will take place in Slovak Institute in Warsaw tomorrow, 14.09.2017 at 17:30 hrs
**********


Punk Fest 2017 w Rzeszowie

MuzykaW imieniu firmy Galicja Productions zapraszamy na PUNK FEST 2017, który odbędzie się 21.10.2017 w klubie Life Hous w Rzeszowie (ul. Rejtana 1).

Zagrają zespoły: Sajgon, The Bill, Uliczny Opryszek, Bachor, Sex Bomba, Nauka o Gównie, Bulbulators, Bunkier.

Otwarcie wejść: 15:00, start: 16:00
Bilety: przedsprzedaż - 60 zł, w dniu koncertu - 70 zł

Bilety są dostępne pod tym linkiem.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Punk Fest 2017 will take place in Life Hous Club in Rzeszów on 21.10.2017
**********


62 czytań