Trzej muszkieterowie i Quo vadis - klasyki z Teatrem Montownia w kwietniu

TeatrDwa klasyki i to, co widzowie kochają najbardziej: nieoczekiwane zwroty akcji, barwne postaci i nieustannie zmieniający role aktorzy MONTOWNI.

Dumas i Sienkiewicz z przymrużeniem oka i nutką ironii. Zabawa w teatr, gra ze stereotypami i popkulturowymi wyobrażeniami na temat doskonale wszystkim znanych powieści.

Klasyka zostanie rozmontowana już niebawem:

1 i 2 kwietnia - TRZEJ MUSZKIETEROWIE, Teatr WARSawy
8 i 9 kwietnia - QUO VADIS, Teatr Powszechny

Więcej informacji o spektaklach w rozwinięciu newsa.

**********
"Trzej muszkieterowie" (The three musketeers) & "Quo Vadis" by Montownia in April in Teatr WARSawy & Teatr Powszechny.
**********


156 czytań

Renata Przemyk zaśpiewa piosenki Cohena w Krakowie!

MuzykaW imieniu firmy Galicja Productions zapraszamy na koncert "Renata Przemyk śpiewa piosenki Leonarda Cohena", który odbędzie się 07.04.2017 w Kijów Centrum w Krakowie (al. Krasińskiego 34)

Otwarcie wejść: 18:30, start: 20:00
Bilety - przedsprzedaż 90 zł, 80 zł, 70 zł , w dniu koncertu: 100 zł, 90 zł, 80 zł

Zaczęło się od spektaklu „Boogie Street” z udziałem Renaty Przemyk, który miał premierę we wrześniu 2016 roku w Teatrze Starym w Lublinie. Renata Przemyk, śpiewając songi Leonarda Cohena z polskimi tekstami, odkrywa jego inne oblicze….

Renata Przemyk jest artystką niezwykłą, która od lat konsekwentnie podąża własną drogą, nie poddając się zewnętrznym wpływom, łącząc doskonałe kompozycje z nieszablonowymi pomysłami na aranżacje utworów. Piosenki w wykonaniu artystki angażują słuchacza nie tylko pod względem muzycznym, ale także zmuszają do skupienia się na przekazie niesionym przez słowa, nacechowane rzadko spotykanym na polskiej scenie muzycznej poetyckim urokiem. Artystka ma na swoim koncie wiele płyt i nagród, została doceniona zarówno przez krytykę jak i publiczność.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
"Renata Przemyk sings Cohen's songs" on 07.04.2017 in Kraków.
**********


138 czytań

Octavia - "Plus Minus - Infinity"

MuzykaPrzedstawiamy premierowy singiel “Plus Minus Infnity” w wykonaniu Octavii. Utwór został nagrany, wyprodukowany i wydany przez brytyjskiego wydawcę Cosmo Entertainment. Zapowiada nowy album artystki, nad którym pracują muzycy znani ze współpracy m.in. z Amy Winehouse.

Do utworu powstał teledysk, który można obejrzeć pod tym linkiem.

W ubiegłym roku szerokim echem odbił się w mediach jej cover utworu „Writings on the Wall” z filmu z Jamesem Bondem „Spectre”. Do tej piosenki powstał niezwykły klip.

Do tej pory artystka kojarzona była ze środowiskiem jazzowym: polskim i brytyjskim, ale zdecydowała się pokazać tym razem z innej strony. Tworzy swój własny muzyczny styl łącząc w POPie słowiańską melodyjność z hip hopowym groovem i tanecznymi rytmami. Jej nowy utwór jest tego przykładem. Octavia nazywa ten styl FUTURE POP. Skąd takie określenie? „Muzyka pochłania mnie całkowicie. Robiłam w życiu wiele rzeczy, ale muzyka zawsze była na pierwszym miejscu. Ciągle szukam inspiracji. Moje utwory powstają w sposób częściowo tradycyjny, ale częściowo w sposób będący znakiem naszych czasów - wirtualnie, na łączach z ludźmi z kilku kontynentów. Starałam się wykorzystać tę wielowątkowość i różnorodność kultur środowiska, z którym pracuję. Słychać to w mojej muzyce.”

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
See the new video-clip by Octavia.
**********


148 czytań

Zobacz jak wygląda wieczór magii i muzyki!

MuzykaHarry Potter i Kamień Filozoficzny ™ - in Concert coraz bliżej - w kwietniu po raz pierwszy w Polsce!
Film promocyjny: link.

Machnięcie różdżką – a w przypadku mugoli – kliknięcie myszką, dzieli nas od przeżycia magicznego wieczoru z Harrym Potterem. Pierwsza część filmu zadebiutowała 15 lat temu – dziś wraca niczym Sami-Wiecie-Kto, w nowej odsłonie – film wyświetlany na wielkim ekranie z muzyką na żywo! Niezapomnianą ścieżkę dźwiękową autorstwa jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej - Johna Williamsa, w całości wykona orkiestra symfoniczna Sinfonietta Cracovia!

07 kwietnia – Hala Torwar | WARSZAWA
09 kwietnia – ERGO Arena GDAŃSK/SOPOT
11 kwietnia – Hala Stulecia | WROCŁAW
12 kwietnia – TAURON Arena KRAKÓW

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Harry Potter i Kamień Filozoficzny ™ - in Concert (Harry Potter and the Sorcerer's Stone in Concert) - four times in Poland.
**********


145 czytań

Zapraszamy na promocję książki w IS

LiteraturaW imieniu Instytutu Słowackiego w Warszawie zapraszamy na promocję publikacji "Bratysława - miasto na skrzyżowaniu kultur", która odbędzie się dzisiaj, 23.03.2017 w Instytucie Słowackim w Warszawie (ul. Krzywe Koło 12/14a).

Rozpoczęcie o godzinie 17:30.

"Wydana na początku tego roku publikacja stanowi zbiór materiałów prezentowanych podczas konferencji, która odbyła się w Instytucie Słowackim w październiku 2016 r. W opublikowanych 16 referatach słowaccy i polscy historycy, archiwiści, językoznawcy, literaturoznawcy i historycy sztuki skupili się przede wszystkim na językowej, etnicznej i kulturalnej różnorodności Bratysławy."

**********
Promotion of the book "Bratysława - miasto na skrzyżowaniu kultur" (Bratislava- the city on the culture's crossroad) in Slovak Institute in Warsaw today.
**********


Boogie prosto z Delty na Rawie Blues! Rusza sprzedaż biletów

MuzykaPora ogłosić pierwszą gwiazdę, która podczas 37. Rawa Blues Festival wystąpi na scenie katowickiego NOSPR-u. To znakomita amerykańska pianistka i wokalistka, trzykrotna laureatka Blues Music Awards, porównywana do Bessie Smith, Diany Krall i Arethy Franklin, pochodząca z kolebki bluesa – Eden Brent.

Eden – nosząca przydomek „Little Boogaloo”, który nadał jej muzyczny mentor Boogaloo Ames - dorastała w muzycznej rodzinie w Greenville, leżącym w Delcie Mississippi. Pierwszych nut nauczył ją dziadek, kiedy miała zaledwie trzy latka. - Zawsze uwielbiałam grać na fortepianie, ale szczerze nienawidziłam czytania nut oraz ćwiczeń. Wszystko zmieniło się, kiedy zaczęłam przygodę z jazzem i bluesem – wspomina artystka.

Ruszyła już sprzedaż biletów na 37 Rawa Blues Festival. Są one dostępne w ogólnopolskiej sieci Ticketpro oraz na stronie www.rawablues.com

Więcej informacji w rozwinięciu newsa.

**********
Eden Brent will sing at the 37th Rawa Blues Festival!
**********


160 czytań

Rotting Christ, Holyguns i Secret Sphere... w Rudeboy'u

MuzykaPierwszy dzień wiosny już niebawem, a tymczasem w Rudeboy’u ostatnie „zimowe” koncerty! W piątek długo wyczekiwany koncert Rotting Christ, sobota to Holyguns, w niedzielę natomiast wystąpią Secret Sphere, DGM oraz Trick or Treat.

Jedyny koncert w Polsce – ROTTING CHRISTw Rudeboy’u już 17.03.2017! Trasa koncertowa Bloodsheed Rituals World Tour 2016, promująca ich ostatni album, zakończyła się w grudniu jednak zespół postanowił odwiedzić kilka dodatkowych miejsc w Europie, które są dla nich szczególnie ważne. Wśród tych miejsc - Rudeboy Club, w którym wystąpili już dwukrotnie i pozytywnie wspominają nasza gościnność i publiczność. Supporty: Outre oraz Proch. Bilety: w przedsprzedaży: 66,60 zł, w dniu koncertu : 77,70 zł.
Wydarzenie na FB

18.03.2017 r. - koncert premierowy zespołu HOLYGUNS, poprzedzający pierwsze wydawnictwo zespołu pt.: Blizny. Poza zespołem Holyguns wystąpi zaprzyjaźniony zespół GRAVITY OFF oraz ASLAN. Start: 19:00. Bilety: w przedsprzedaży 10 zł, w dniu koncertu 15 zł.
Wydarzenie na FB

Nie lada gratka dla miłośników progresywnego power metalu: włoskie zespoły SECRET SPHERE, DGM oraz TRICK OR TREAT ogłosiły wspólną trasę Triumvirate Tour! W Rudeboy’u pojawią się już 19.03.2017. Secret Sphere tworzy swoją własną markę Symphonic Power Metalu: chwytliwe refreny, majestatyczne ustalenia, wielu wpływów muzycznych (od hard rocka do metalu progresywnego) są głównymi składnikami ich muzycznej receptury. DGM zrobił kolejny znaczący krok wydając w 2016 roku album "The Passage". Trick or Treat to włoski zespół power metalowy założony jako hołd zespołu Helloween. Bilety: 25 zł w przedsprzedaży i 35 zł w dniu koncertu.
Wydarzenie na FB

**********
Rotting Christ, Holyguns, Secret Sphere, DGM and Trick or Treat will play in Rudeboy Club this weekend.
**********


Gwiezdne Wojny Koncertowo w ICE Kraków Congress Centre już 19 marca 2017!

MuzykaProducenci i twórcy projektu Queen Symfonicznie zapraszają na dwa wyjątkowe koncerty w Centrum Kongresowym ICE Kraków - 19 marca 2017!

‘Gwiezdne Wojny Koncertowo’ to multimedialne show w wykonaniu Hollyłódzkiej Orkiestry Filmowej i orkiestry Alla Vienna oraz chóru Vivid Singers, pod dyrekcją Adama Klocka. Wzbogacone o niezwykłe wizualizacje i znakomitą grę świateł.

Na repertuar koncertu złoży się słynna muzyka Johna Williamsa do wszystkich części filmowej sagi George'a Lucasa. Nie zabraknie najbardziej znanych motywów, takich jak "Marsz Imperialny". Ale to oczywiście nie wszystko. Scenografie uzupełnią postacie z filmów, a efekty wizualne sprawią, że widz poczuje się jak w kinie.

Dodatkowo w foyer przed koncertami będzie można podziwiać modele z Gwiezdnych Wojen stanowiące część kolekcji yavin.pl

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Gwiezdne Wojny Koncertowo (Star Wars in Concert) - two concerts in Kraków on 19.03.2017.
**********


159 czytań

"Widziałem wszystkie kościoły Słowacji" - jutro wernisaż wystawy w Instytucie Słowackim w Warszawie

WystawaW imieniu Instytutu Słowackiego w Warszawie zapraszamy na wystawę Zdenko Dzurjanina - "Widziałem wszystkie kościoły Słowacji" według koncepcji kuratorskiej Pavla Demeša.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16.03.2017 w Instytucie Słowackim w Warszawie o godz. 17:30.

Na realizację tego unikalnego, historyczno-geograficznego i fotograficznego projektu, jego autor zdecydował się w czasie, gdy był jeszcze studentem. W ciągu ośmiu lat odwiedził wszystkie słowackie wsie i miasta (łącznie 2927) i sfotografował każdy kościół (4124 obiekty).

**********
Vernissage of the exhibition of the photographs of Zdenko Dzurjanin "I saw all the churches in Slovakia" tomorrow in the Slovak Institute in Warsaw.
**********


Gospel wraca na Rawę Blues!

MuzykaTrzy lata temu jedną z gwiazd festiwalu Rawa Blues była słynna formacja gospel Blind Boys of Alabama. Dała świetny występ, gorąco przyjęty przez publiczność. W tym roku muzyka gospel znów zabrzmi w katowickim „Spodku”. Zadba o to wokalista Tim Woodson z zespołem The Heirs of Harmony. Amerykanie są kolejnymi zagranicznymi gwiazdami 37 edycji największego bluesowego festiwalu pod dachem.

Tim Woodson występował niegdyś w grupie The Mighty Clouds of Joy, wielokrotnie nominowanej do nagród Grammy (trzykrotnie z powodzeniem). W 1992 roku wokalista zreorganizował The Heirs of Harmony, której współzałożycielem był jego ojciec Luke. Od ponad 25 lat głoszą ewangeliczny przekaz poprzez muzykę i śpiew. Należą do grona najlepszych i najpopularniejszych formacji gospel w USA. Wizytówką zespołu jest koncertowa płyta „Millionaire”, zarejestrowana w Newport News. Warto posłuchać jej przed pierwszą wizytą Woodsona w Polsce.

Jak się prezentuje Tim Woodson & The Heirs of Harmony można zobaczyć pod tym linkiem.

Więcej informacji w rozwinięciu news.


**********
Tim Woodson and The Heirs of Harmony will sing on Rawa Blues Festival this year!
**********


155 czytań

"Casanowa w Warszawie" - relacja ze spektaklu baletowego

TeatrDzisiaj nasz dział relacji teatralnych powiększył się o krótki opis wrażeń, jakich nasza redakcyjna koleżanka doznała podczas oglądania spektaklu baletowego "Casanowa w Warszawie".

Libretto baletu, autorstwa Pawła Chynowskiego, oparte jest na pamiętnikach Giacoma Casanovy, który na przełomie lat 1765/1766 gościł w Warszawie. Reżyserem i choreografem spektaklu jest Krzysztof Pastor. W spektaklu wykorzystano muzykę W.A.Mozarta

Krótką relację z tego wyjątkowego można przeczytać pod tym linkiem.

Fragment relacji: "No cóż, znawczynią nie jestem. Wydawało mi się, że to przerośnie moje zdolności pojmowania sztuki. A tu niespodzianka... Za pomocą tańca została opowiedziana historia, którą nie tylko świetnie zrozumiałam, ale wychodząc z teatru miałam wrażenie, że obejrzałam zwyczajne przedstawienie, pełne dialogów. To tak działa? Już wiem, dlaczego niektórych to kręci. Klasyka i dobra sztuka bronią się same."

**********
Our report from the ballet "Casanova w Warszawie".
**********


"Gramy dla Dominika!" - koncert charytatywny już 17 marca w Katowicach.

MuzykaW piątek 17 marca w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach odbędzie się koncert charytatywny „Gramy dla Dominika” z udziałem zespołów Hengelo oraz Gabi Gąsior & Holy Noiz. W trakcie koncertu, fundacja Iskierka, której chłopiec jest podopiecznym, zorganizuje zbiórkę pieniędzy na leczenie chłopca. Nie zabraknie również dodatkowych atrakcji wspierających Dominika.

Będzie można zdobyć wydawnictwa muzyczne z autografami m.in. płyty takich wykonawców, jak: Mark Knopfler (lider legendarnej grupy Dire Straits), Ray Wilson (były wokalista legendarnej grupy Genesis), Imany, Dżem, De Mono, Lombard, Shakin’ Dudi, Ewelina Lisowska, Izabela Trojanowska, Anita Lipnicka czy Maciej Balcar oraz wyjątkowy album, wydany z okazji 35-lecia festiwalu Rawa Blues, podpisany przez Dyrektora festiwalu Ireneusza Dudka.Gabi Gąsior & Holy Noiz

Szczegółowe informacje na temat Dominika, można znaleźć na stronie internetowej fundacji Iskierka pod tym linkiem

„Gramy dla Dominika!” - 17 marca 2017, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach - Osiedle Witosa.
Godzina 18:00, wstęp wolny

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
"Gramy dla Dominika" (We play for Dominik) in Katowice on 17.03.2017.
**********


175 czytań

Irek Dudek gościem specjalnym na nowej płycie Grzegorza Kapołki!

MuzykaPremiera „5th Avenue Blues” - piątego, bluesowego albumu tria Grzegorza Kapołki – zbliża się wielkimi krokami. Pora uchylić kolejnego rąbka tajemnicy: na płycie gościnnie zagrał jeden z najlepszych polskich bluesmanów, dyrektor Rawa Blues Festival – Irek Dudek.

- Znamy się prywatnie i zawodowo od ponad trzech dekad, zresztą big band Irka to pierwszy bluesowy zespół, który widziałem na koncercie i zrobił wówczas na mnie ogromne wrażenie. Cieszę się, że zgodził się zagrać na mojej płycie – mówi Grzegorz Kapołka. Partie harmonijki ustnej w wykonaniu Irka Dudka będzie można usłyszeć w instrumentalnym utworze „Jungle Blues”.

To drugi z gości specjalnych, którzy pojawią się na „5th Avenue Blues”. W kompozycji „Na zawsze” zaśpiewał Maciej Lipina. Utwór będzie promował płytę, pod koniec lutego został do niego nakręcony teledysk, za plan klipu posłużyła między innymi zabytkowa dzielnica Katowic – Nikiszowiec.

**********
Irek Dudek - special guest on the new album of Grzegorz Kapołka.
**********


Świetliki zagrają w marcu w Poznaniu!

MuzykaW imieniu PW Events zapraszamy na koncert zespołu ŚWIETLIKI - zespołu brutalnych doświadczeń, który odbędzie się 9.03.2017 w klubie Blue Note w Poznaniu.

Otwarcie drzwi: 18:30, start: 19:30

Zespół Świetliki powstał w październiku 1992 roku w Krakowie. Zadebiutował w grudniu tegoż roku na spotkaniu poetów Na Głos, za pierwszych słuchaczy mając m.in. Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską. W 1995 roku Świetliki nagrały dla niezależnej wytwórni Music Corner, swój pierwszy album pt. Ogród Koncentracyjny. Płyta wzbudziła duże zainteresowanie zarówno mediów jak i publiczności. W rezultacie czego w następnym roku zespół został zaproszony do wzięcia udziału w festiwalu opolskim, gdzie zagrał na żywo przed całą Polską. Grupa ugruntowała swoją pozycję, wydając w listopadzie 1996 roku drugą płytę pt. Cacy Cacy Fleischmaschine - nominowaną do nagrody Fryderyka'96 w kategoriach: muzyka alternatywna i piosenka poetycka. Kolejna płyta - Perły przed wieprze - ukazała się w czerwcu 1999 roku, została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność i prasę. W nagraniach wziął udział Mateusz Pospieszalski. Rok 2001 to data powstania kolejnej płyty pt. Złe Misie, w której nagraniu gościnnie wzięli udział Kasia Nosowska oraz Lech Janerka.

Więcej o zespole i biletach w rozwinięciu newsa.

**********
Świetliki will play in Blue Note Club in Poznań on 09.03.2017.
**********


170 czytań

Bartas Szymoniak - dzisiaj premiera albumu "Alarm"

MuzykaDzisiaj, 01 marca 2017 swoją oficjalną premierę ma najnowsza płyta Bartasa Szymoniaka zatytułowana "Alarm".

Płyta z tekstami poetów Pokolenia Kolumbów ukaże się nakładem SP Records. Album promuje singiel "Portret"

Utwór, podobnie jak i pozostałe kompozycje na płycie, nagrany został jedynie za pomocą aparatu mowy Artysty z towarzyszeniem gitary Michała Parzymięso. Metoda ta, nazwana przez Bartasa BEATROCKIEM, jest unikatowa na światową skalę.

Link do utworu "Portret".

**********
Bartas Szymoniak - official release day of the new album "Alarm" today.
**********


Nadzieja brytyjskiego bluesa zagra na Rawie!

MuzykaKris Barras z wyglądu bardziej przypomina przedstawiciela nurtu hc punk niż bluesmana: imponujące tatuaże, długa broda, krótko ścięte włosy. Kiedy jednak bierze do ręki gitarę i wydobywa z niej pierwsze dźwięki, od razu wiadomo, że mamy do czynienia z muzykiem, który po prostu czuje bluesa.

Artysta ma w swojej dyskografii dwa albumy. Pierwszy podpisany był mało odkrywczym tytułem „Kris Barras Band” i został wydany własnymi siłami. Drugi - „Lucky 13” - z wiosny ubiegłego roku miał już należytą promocję i spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno ze strony mediów, jak i fanów bluesa, co przełożyło się (i przekłada nadal) na radykalny wzrost liczby koncertów.

Jesienią Kris Barras i jego zespół po raz pierwszy odwiedzą Polskę. Koncert na 37. Rawa Blues Festival będzie jego jedynym koncertem w naszym kraju podczas tournée promującego płytę „Lucky 13”.
Barras to druga z ogłoszonych zagranicznych gwiazd tegorocznego festiwalu. Dołączył tym samym do amerykańskiego wirtuoza gitary Sonny'ego Landretha. Kolejne nazwiska – już wkrótce!

Zobacz wideoklip Krisa Barras do utworu "Rock 'n' Roll Running Through My Veins".

**********
Kris Barras will play on the Rwa Blues Festival this year.
**********


Recenzja książki "Małe życie" H.Yanagihary

LiteraturaDzisiaj nasz dział recenzji książkowych powiększył się o recenzję jednej z "najgłośniejszych książek Ameryki" w 2015 roku, czyli powieści "Małe życie", której autorką jest amerykańska pisarka Hanya Yanagihara.

Na ponad ośmiuset stronach autorka opisała przyjaźń i miłość między czwórką znajomych. Poznali się na studiach, w przyjaźni wytrwali do samego końca. To historia przyjaźni, ale przede wszystkim historia życia z traumą, z piętnem, jakie na życiu jednego z bohaterów wywarło molestowanie seksualne w młodym wieku. To znakomicie napisana książka o bardzo trudnych sprawach.

Recenzję można przeczytać pod tym linkiem.

Fragment recenzji: "Jude przeszedł w swoim życiu bardzo wiele. Od najmłodszych lat był wykorzystywany fizycznie i psychicznie, co spowodowało, że zamknął się w sobie, zamknął się na innych, swoje problemy rozładowywał tnąc się żyletkami. Nawet wtedy, kiedy spotkał prawdziwą przyjaźń i prawdziwą miłość, nie potrafił sobie z nimi poradzić. Sam sobie wmawiał, że nie da rady, sam był na siebie wściekły, że niszczy wszystko i wszystkich wokół siebie, ale nie był w stanie zmienić swojej natury. Nie był wstanie zmienić autodestrukcyjnych działań."

**********
Review of the book "Małe życie" (A Little Life) by Hanya Yanagihara.
**********


Dżem na Torwarze - radość z dozą melancholii

MuzykaDział relacji z koncertów na naszej stronie powiększył się dzisiaj o relację, a właściwie krótki opis doznań, jakie spotkały naszego recenzenta podczas warszawskiego koncertu zespołu Dżem.

Dokładnie 05.02.2017 roku, w warszawskiej hali Torwar grupa Dżem dała aż dwa koncerty. Mieliśmy okazję być na drugim z tych koncertów. Radość, wzruszenie i... smutek pozostają z nami do dziś.

Zachęcamy do przeczytania krótkiej relacji z koncertu, która dostępna jest pod tym linkiem.

Fragment relacji: "Kiedy udawałem się na koncert zespołu na warszawski Torwar nie wiedziałem jeszcze, jak zareaguję, bałem się, że może z jakiegoś powodu nie odnajdę się w tym miejscu, z tymi ludźmi, z tą muzyką. Może w niewłaściwy sposób odbiorę obecny skład grupy, obecne interpretacje utworów. Tymczasem… już od pierwszych kawałków (spędzonych jeszcze w oczekiwaniu na oddanie kurtki do szatni!) zaczynał pojawiać się we mnie dziwny nastrój, który pogłębił się już zupełnie, gdy znalazłem się na sali."

Dziękujemy firmie Wagart za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu.

**********
Our report about Dżem's concert in Warsaw.
**********


Maciej Lipina gościem na płycie Grzegorza Kapołki

Muzyka„Na zawsze” - to utwór, który będzie promował nowy album śląskiego wirtuoza gitary Grzegorza Kapołki. Autorem tekstu oraz wykonawcą partii wokalnych jest Maciej Lipina, dobrze znany fanom bluesa i rocka z występów w spektaklu „Skazany na bluesa”.

- Chciałem żeby na płycie pojawił się chociaż jeden utwór z partią wokalną, który pociągnąłby ten materiał. Wiadomo, że z instrumentalną muzyką trudno trafić na anteny rozgłośni radiowych. Cieszę się z udziału Maćka w sesji, bo to naprawdę młody, utalentowany artysta. Utwór z jego udziałem jest spójny z koncepcją płyty i na pewno wzbogaci kolorystycznie jej oblicze – mówi Grzegorz Kapołka.

Maciej Lipina - „polski John Mayer”, jak określił go ceniony producent Wojciech Olszak - rozpoczynał profesjonalną karierę muzyczną w zespole Ścigani (laureaci wielu festiwali rockowych i bluesowych, zdobywcy dwóch statuetek „Super Hitu” w programie „Hit Generator” emitowanym niegdyś w telewizyjnej „Dwójce”). Od 2014 roku wciela się w rolę charyzmatycznego wokalisty Dżemu Ryśka Riedla w spektaklu „Skazany na bluesa”, cieszącym się ogromną popularnością nie tylko na deskach macierzystego Teatru „Śląskiego”, ale również na scenach w całej Polsce.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Maciej Lipina will sing on the new album of Grzegorz Kapołka.
**********


164 czytań

"Pokolenia" - recenzja w dziale filmowym

FilmW naszym dziale filmowym ukazała się dzisiaj recenzja nowego filmu Janusza Zaorskiego, zatytułowanego "Pokolenia".

To film wyjątkowy w dotychczasowej twórczości tego znakomitego reżysera, to film wyjątkowy w ogóle historii kina. Składa się bowiem z fragmentów różnych filmów, które w sumie tworzą niezwykle wciągającą, poruszającą historię Polski od II wojny do lat 80. XX wieku.

Naszą recenzję można przeczytać pod tym linkiem.

Fragment recenzji: Film jest opowieścią pana Janusza o polskiej historii, w roli przewodnika po polskim „piekle”, odpowiednikiem Wergilego reżyser wyznaczył Zbigniewa Cybulskiego, który na chwilę „opuszcza” świat ekranowy, by zabrać nas na wspólną wycieczkę po polskich filmach, by poprowadzić nas przez - widzianą poprzez filmowe kadry – historię Polski.

**********
Review of the movie "Pokolenia" by Janusz Zaorski.
**********