Nawigacja

Ostatnie artykułyINSTYTUT SŁOWACKI/ WARSZAWA

Rudeboy/ Bielsko-Biała


- 02.06.2017 - Backfliping Dog, Six-Score
- 03.06.2017 - Rap&Roll Festival
- 05.06.2017 - Moka Only
- 09.06.2017 - Shvpes
- 10.06.2017 - Helroth, Radogost, Runika, River of Time
- 12.06.2017 - Void Inn, Skandal
- 16.06.2017 - Pro8l3m, Włodi
- 19.06.2017 - Sepultura
- 22.06.2017 - Afu-Ra
- 23.06.2017 - BB Froggers, Paranoica, Borderline, Demeted
- 30.06.2017 - Booze & Glory
- 01.07.2017 - Nuclear, Conflicted, Nuclear Holocaust, Consumer

- 22.07.2017 - Walk + Czad Party

- 28.07.2017 - Animus Mortis

- 29.07.2017 - Skapearda & Kompromitacja

Kosmopolityczna Anna Maria Jopek - premiera albumu "Minione"

MuzykaPo podróżach w głąb muzyki japońskiej („Haiku”) i luzofońskiej („Sobremesa”) Anna Maria Jopek śpiewa po polsku z Kubańczykami. 3 lutego 2017 r. odbyła się premiera płyty „Minione”.

Najnowszy album Anny Marii Jopek to wskrzeszenie najpiękniejszych przedwojennych polskich tang. Płyta powstała w kooperacji z kubańskim trio jednego z największych pianistów improwizujących naszych czasów – rewelacyjnym Gonzalo Rubalcabą.

Spośród siedmiuset przesłuchanych tang i boler artyści wspólnie wybrali te, które inspirowały i poruszały ich najbardziej. Wśród nich znalazły się m.in. melodie doskonale rozpoznawalne także dzisiaj: „Ta Ostatnia Niedziela”, „Miasteczko Bełz”, czy „Rebeka”, ale również te zapomniane, na nowo zaaranżowane i powołane do życia przez międzynarodowy zespół.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
New album ob Anna Maria Jopek - "Minione". See the list of the upcoming concerts.
**********


138 czytań

Mistrz techniki slide zagra na 37. Rawa Blues Festival!

MuzykaZnamy pierwszą zagraniczną gwiazdę tegorocznej edycji Rawa Blues Festival. To znakomity amerykański gitarzysta Sonny Landreth, specjalizujący się w technice slide. Muzyk spotka się także z festiwalową publicznością nie tylko na scenie katowickiego „Spodka”, ale także podczas gitarowej kliniki!

Był jedynym białym muzykiem w Red Hot Louisiana Band – formacji założonej przez gwiazdę zydeco Cliftona Cheniera. Współpracował również z ojcem chrzestnym brytyjskiego bluesa Johnem Mayallem, jego gitarę słychać na solowej płycie Marka Knopflera „Golden Heart” oraz koncertowym wydawnictwie eks-lidera Dire Straits „A Night In London”. Od 2004 roku zapraszany jest przez Erika Claptona do występów na jego festiwalu Crossroads – skupiającego tuzy współczesnego bluesa. Zresztą Clapton określił niegdyś Landretha mianem „jednego z najbardziej zaawansowanych technicznie gitarzystów na świecie”.

Zobacz wideo: Sonny Landreth i Eric Clapton "Promise Land”.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 28 - 30 września 2017. Oprócz koncertów w NOSPR (29.09) i Spodku (30.09), 37. edycję rozpoczną, podobnie jak w ubiegłym roku, warsztaty gitarowe.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Sonny Landreth will play on the Rawa Blues Festival this year!
**********


110 czytań

Einar Selvik - lider zespołu Wardruna - wystąpi w Krakowie

MuzykaEinar Selvik, lider zespołu Wardruna i współtwórca muzyki do serialu 'Wikingowie" wystąpi w Krakowie 5 marca na solowym koncercie akustycznym. Jako support zagra The Moon & the Nightspirit.

W związku z ogromnym zainteresowaniem wydarzeniem, zmieniona zostaje lokalizacja koncertu. Koncert będzie przeniesiony z krakowskiego klubu Kwadrat do teatru Łaźnia Nowa (os. Szkolne 25).

Bilety na krakowski koncert Einara Selvika w cenie 79 zł dostępne są cały czas w sprzedaży internetowej w systemie Ticketpro. Bilety kolekcjonerskie można nabyć w sklepie Metalshop (ul. Długa 17, Kraków).
W dniu koncertu bilety w cenie 89 zł.

Bilety zakupione na koncert do klubu Kwadrat zachowują ważność. W związku ze zmianą miejsca wydarzenia zakupione bilety można zwracać w miejscu ich nabycia za okazaniem dowodu zakupu. Możliwość zwrotu biletów istnieje jedynie do dnia imprezy.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Einar Selvik (Wardruna) and The Moon & The Nightspirit will play in Łaźnia Nowa in Kraków on 05.03.2017.
**********


117 czytań

Autobiografia Karin Stanek w dziale książkowym

LiteraturaDzisiaj nasz dział recenzji książkowych powiększył się o kolejną książkę z szeroko rozumianej historii muzyki w Polsce.

Nasz redakcyjny kolega zachęca tym razem do przeczytania autobiografii jednej z najważniejszych postaci polskiego beat-bitu - Karin Stanek, znanej - o czym przypomina tytuł książki - z wielkiego przeboju, jakim był utwór "Malowana lala".

Recenzję można przeczytać pod tym linkiem.

Fragment recenzji: "Charyzmę to ona miała. Była mała, niepozorna i strasznie młoda. Wybiła się już w wieku 16 lat. I to od razu do najpopularniejszego wtedy w Polsce zespołu – Niebiesko-Czarnych. Karierę więc zaczynała u boku takich tuzów jak Czesław Wydrzycki (co się później Niemenem nazywać zaczął), czy Michał Burano. I dała radę. Więcej, wstrząsała publiką na każdym koncercie."

**********
Review of the book by Karin Stanek and Anna Kryszkiewicz "Karin Stanek. Autostopem z malowaną lalą".
**********


Sasha zaśpiewa na na Walentynki!

MuzykaZ wielka radością przypominamy, że 14 lutego 2017 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się walentynkowy koncert SASHY STRUNIN.

Wokalistka wystąpi na scenie w towarzystwie amerykańskiego trębacza Gary Guthmana oraz znakomitych polskich muzyków: Filipa Wojciechowskiego (fortepian), Pawła Pańty (kontrabas), Pawła Dobrowolskiego (perkusja), Michała Milczarka (gitara), Marcina Kajpera (saksofon) i Jacka Namysłowskiego (puzon).

„Woman In Black” to wynik zderzenia dwóch osobowości – utalentowanej wokalistki i Gary Guthmana, światowej sławy jazzmana (współpracującego z takimi sławami jak Tony Bennett, Aretha Franklin, Tom Jones, Bee Gees czy Michael Bublé). Klasyczne kompozycje Guthmana w połączeniu z osobistymi tekstami tworzą muzyczną opowieść o przemianie Sashy w charyzmatyczną i świadomą siebie artystkę.
„Woman In Black” to płyta utrzymana w stylistyce noir. Nowoczesne aranżacje zawierają najlepsze elementy złotego wieku muzyki pop oraz swingu, z klimatem świadomej siebie kobiecości zawartej w tekstach.
Album okazał się spektakularnym powrotem Sashy na scenę oraz spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Według Wojciecha Sobczaka-Wojeńskiego z miesięcznika „JazzPress” materiał zawarty na krążku to „elegancka swingująca pulsacja, oldschoolowo zaaranżowane dęciaki oraz wyrafinowany zmysłowy wokal”.

Bilety w cenie 50 zł do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie studia przed koncertem.

**********
Sasha will sing in "Valentine Day" in Warsaw.
**********


Kasia Kowalska zaśpiewa w kwietniu w Krakowie

MuzykaW imieniu firmy Galicja Productions zapraszamy na koncert "Best Of" KASI KOWALSKIEJ, który odbędzie się 22.04.2017 w klubie Kwadrat w Krakowie (ul. Skarżyńskiego 1).

Otwarcie bram - 18:00, start - 19:00
Bilety: przedsprzedaż 45 zł, w dniu koncertu 60 zł

Kasia Kowalskiej to jedna z najbardziej znanych polskich wokalistek. Swoją muzyczną karierę rozpoczęła od debiutanckiego albumu Gemini, wydanego w 1994, okrytego potrójną platyną, z którego pochodzą przeboje "Jak rzecz" czy "Oto ja". Kolejne płyty to kolejne "platynowe" sukcesy: w 1995 ukazała się koncertowa płyta „Koncert inaczej”, w tym roku też podczas Sopot Festival zdobyła Grand Prix i Nagrodę Publiczności za utwór "A to co mam"; w 1996 roku wydała album "Czekając na..."; w 1997 wystąpiła w filmie „Nocne graffiti” u boku Marka Kondrata; rok 1998 to kolejny sukces w postaci albumu "Pełna obaw".

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Kasia Kowalska will sing in Kwadrat Club in Kraków on 22.04.2017.
**********


124 czytań

Współpraca z firmą Wagart Warszawa Sp.z o.o.

MuzykaZ wielką radością informujemy, że nawiązaliśmy współpracę z firmą Wagart Warszawa Sp. z o.o., organizatorem wielu imprez i koncertów, w tym pożegnalnej trasy Budki Suflera i trasy z okazji 35-lecia Perfectu. Już od dzisiaj o wszystkich imprezach organizowanych przez Wagart będzie można przeczytać na stronie Agencji Metal Mundus.

A na dobry początek zapraszamy na tegoroczne koncerty zespołu DŻEM, który już w najbliższą niedzielę, 05.02.2017 zagra na warszawskim Torwarze.

Daty innych koncertów podajemy w rozwinięciu newsa.

**********
Agencja Metal Mundus is starting a co-operation with the firm Wagart Warszawa Sp. z o.o.
Blues band Dżem will play in Torwar/ Warsaw on 05.02.2017.
**********


125 czytań

Scott Bradlee's Postmodern Jukebox powracają do Polski

MuzykaPo ogromnym sukcesie i wyprzedanych koncertach w 2016 roku, do Polski powraca Scott Bradlee's Postmodern Jukebox.

Zaplanowane są dwa koncerty:
- 20 marca 2017 - Progresja/ Warszawa
- 21 marca 2017 - Sala Ziemi/ Poznań


Bilety są już dostępne na www.livenation.pl i www.stodola.pl

Postmodern Jukebox, to stale rosnący kolektyw, który aktualnie liczy 70-ciu zmieniających się członków. Przez ostatnie lata osiągnęli prawie 500 mln odsłon na YouTube oraz 2 miliony subskrybentów. Grali podczas „Good Morning America”, zdobywali listy iTunes oraz Billboard, zagrali setki koncertów na całym świecie. Jak określił to NPR, Postmodern Jukebox „przerobiło w stylu retro 40 najpopularniejszych obecnie hitów”. Wśród nich znalazł się jedna z piosenek Miley Cyrus, “We Can’t Stop”, która zdobyła ponad 15,8 mln odsłon. W ostatnim roku, Bradlee zmienił rockowy hit Radiohead “Creep” w przepiękną balladę, która osiągnęła ponad 19,5 mln odsłon i została nazwana przez magazyn People jedną z “9 Best Viral Cover Videos of 2015”.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Scott Bradlee's Postmodern Jukebox will play to concerts in Poland.
**********


123 czytań

Luty z Teatrem Montownia

TeatrNadchodzący miesiąc z TEATREM MONTOWNIA to 2 kultowe już spektakle:

- WĄSY
Och-Teatr, Warszawa
10 lutego, g. 19:30

- CALINECZKA DLA DOROSŁYCH
na dużej scenie Teatru Powszechnego, Warszawa
16 i 17 lutego g. 19:30

**********
Sztuka „Wąsy” została napisana przez Macieja Kowalewskiego na zlecenie Teatru Montownia w hołdzie wszystkim wąsatym na ciele i umyśle. Jest to antykorporacyjna ekologiczna tragikomedia omyłek, katastrof mniejszych i tych apokaliptycznych. Dzieje się w równoległej rzeczywistości nad morzem, gdzie grillują cztery małżeństwa, spędzając tam kolejne wakacje. Sztukę „Wąsy” może zagrać od czterech sztuk aktorów, obojętnie jakiej płci, byle tylko wąsy mieli. W przypadku tej realizacji, której reżyserem będzie sam autor sztuki, wszystkie dwanaście postaci grają czterej aktorzy Teatru Montownia: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Teatr Montownia will appear in two plays in February 2017.
**********


134 czytań

Lao Che już w najbliższą sobotę w Rudeboy'u

MuzykaLAO CHE - zespół, którego nikomu przedstawiać nie trzeba, już w najbliższą sobotę (04.02.2017) znów zawita do bielskiego Rudeboy'a!!! Zapowiada się prawdziwa koncertowa petarda!

Zespół ma na swoim koncie sześć wydanych albumów (pięć studyjnych i jeden koncertowy), dwa dvd koncertowe i kilkaset zagranych koncertów w kraju i poza jego granicami. Lao Che to coś więcej niż tylko niepowtarzalna muzyka, która łączy w sobie naleciałości rożnych gatunków muzycznych: rocka, elektroniki, funku czy hip hopu. To również wyjątkowe teksty Huberta Dobaczewskiego.

Start : 20:30, bilety 40 zł w przedsprzedaży i 50 zł w dniu koncertu.

Wydarzenie na FB.

**********
Lao Che will play in Rudeboy Club in Bielsko-Biała next Saturday!
**********


Janusz Zdunek - dzisiaj premiera albumu "Numery"

MuzykaDzisiaj swoja premierę ma album Janusza ZDUNKA, zatytułowany "Numery". Wydawcą płyty jest firma S.P. Records.

Janusz Zdunek, znakomity trębacz, znany jest zarówno fanom jazzu, jak i rocka (współpracuje m.in. z grupą Kult). Tym razem swój albumem skierował głównie do miłośników jazzowego grania, ale zachęcamy, aby sięgnęli po nią wszyscy lubiący, momentami trudną, ale znakomitą muzykę.

Również dzisiaj na naszej stronie pojawiła się recenzja tego albumu, którą można przeczytać pod tym linkiem.

Fragment recenzji: "A album to naprawdę ciekawy, składający się z… pojedynczych numerów – cyferek, które dałoby się jednak połączyć w pewne zbiory liczb. Jak ktoś lubi, może też pobawić się w tworzenie równań kwadratowych, a podczas pierwszego słuchania płyty, również w prawdopodobieństwo, obstawiając na przykład, co też artysta zagra w następnym numerze. Jeśli ktoś zna lepiej matematykę ode mnie (a nie będzie to zbyt trudne), zapewne doszukałby się możliwości zastosowania innych jeszcze działań matematycznych."

**********
Review of the CD "Numery" By Janusz Zdunek on our site - linkiem.
**********


Andy Powell - specjalne zaproszenie dla polskich fanów- Wishbone Ash od soboty w Polsce !!!

Już 28 stycznia rozpoczyna się prawdziwa muzyczna uczta. Andy Powell wraz ze swoim ponadczasowym muzycznym wehikułem o nazwie WISHBONE ASH odwiedzi Poznań, Gomunice, Czechowice Dziedzice oraz Wrocław.

Koncerty Wishbone Ash to podróż przez muzyczne dekady, kiedy to kształtowały się muzyczne gusta, gatunki i upodobania a takie zespoły jak Wishbone Ash nadawały kierunek kolejnym pokoleniom.
Brytyjska grupa, która powstała w 1969 roku odwiedzi Polskę na przełomie stycznia i lutego 2017 roku. Zespół wystąpi, jak zawsze z najlepszymi utworami pięknie brzmiącego i wysublimowanego harad rocka. Nie zabraknie też psychodelii i solowych popisów. Poznań, Gomunice, Czechowice Dziedzice i Wrocław – to miasta, w których legendarni muzycy pojawią się na żywo. Warto dodać, że grupa jest nadal aktywna a ich ostatnia studyjna płyta „Blue Horizon” pochodzi z 2014 roku.
W polską trasę z legendarnymi muzykami ruszy Steve Hill oraz jeden na najlepszych polskich progowych zespołów - grupa LIZARD.

Daty koncertów:
28.01.2017 - Poznań, CK Zamek
29.01.2017 - Gomunice, Bogart
30.01.2017 - Czechowice Dziedzice, Chacharnia
01.02.2017 - Wrocław, Stary Klasztor

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Wishbone Ash will play four concerts in Poland!
**********


160 czytań

"The Cosmopolitans" - spotkanie autorskie z Marzeną Mróz

Literatura31 stycznia br. (wtorek) o godzinie 19 w kultowej księgarni Czuły Barbarzyńca, zlokalizowanej w siedzibie Teatru Nowego przy ul. Madalińskiego 10/16, odbędzie się spotkanie z Marzeną Mróz – autorką albumu „The Cosmopolitans” oraz jej rozmówcami – bohaterami książki. Razem opowiedzą o Warszawie oraz doświadczeniu życia kosmopolity. Rozmowę w ramach cyklu „Nowa Książka” poprowadzi Tomasz Brzozowski.

Album „The Cosmopolitans” to 50 pasjonujących spotkań z najwybitniejszymi w swoich dziedzinach artystami, naukowcami i sportowcami, których łączy wspólne doświadczenie kosmopolitycznego życia oraz jedno miasto – Warszawa, która stała się punktem wyjścia do rozmów o wspomnieniach i impresjach, doświadczeniach i inspiracjach. Dopełnienie albumu stanową klasyczne czarno-białe fotografie. Rozmówcami Mróz są m.in.: Anna-Maria Jopek, Tomasz Stańko, Radzimir Dębski, Olena Leonenko, Lidia Popiel, Helmut Jahn, Patrycja Piekutowska, Przemysław Tarnacki, Rafał Olbiński czy Ryszard Horowitz.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Meeting with Marzena Mróz - autor of the book "The Cosmopolitans" in Czuły Barbarzyńca in Warsaw on 31.01.2017.
**********


161 czytań

Janusz Zdunek - album "Numery" już w najbliższy piątek

Muzyka27.01.2017 r. ukaże się solowa płyta Janusza Zdunka, zatytułowana „Numery”.

Składa się na nią 11 autorskich kompozycji muzyka. Charakteryzują je rozbudowane sekcje dęte, którym towarzyszą syntezatory, basy i bębny. Całość nawiązuje do idei yassu, lecz nie brakuje też wyrazistych, rockowych akcentów. W utworach wykorzystano wszelkie dostępne formy ekspresji - od szeptu do krzyku, żonglując segmentami improwizowanymi i zaaranżowanymi. W jednym z utworów swojego głosu użyczył Jarek Ważny, puzonista grupy Kult.

Na płycie można usłyszeć wpływy wszystkich formacji, z którymi Janusz współpracuje. Zaproszeni muzycy pochodzą z Marienburga (Ireneusz Kaczmar, Rafał Baca), Kultu (Jarek Ważny, Tomasz Glazik) i specjalnego zespołu, występującego systematycznie na festiwalu Zacieralia (Bogumiła Boogie Ludwińska, Piotr Wróbel).

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Solo album of Janusz Zdunek "Numery" will be released next Friday!
**********


124 czytań

Dr Misio i Quebonafide... w Rudeboy'u

MuzykaJuż w najbliższy piątek na Rudeboy’owej scenie zaprezentuje się zespół Dr Misio, którego inicjatorem i wokalistą jest Arkadiusz Jakubik. W sobotę natomiast Quebonafide zaprezentuje swój najnowszy album zatytułowany „Egzotyka”.

Dr Misio zawita do bielskiego Rudeboy’a już 27.01.2017! Zespół zaprezentuje utwory z płyt "Młodzi: i "Pogo". Dr Misio to polska grupa muzyczna, która powstała w czerwcu 2008 roku z inicjatywy aktora Arkadiusza Jakubik. Poza Jakubikiem skład uzupełniają Paweł Derentowicz, Mario Matysek, Radek Kupis i Jan Prościński. Członkowie zespołu klasyfikują swoją muzykę jako rock & roll. Bilety: 30 zł w przedsprzedaży i 40 zł w dniu koncertu.
Wydarzenie na FB.

Quebonafide powraca do bielskiego Rudeboy’a już 28.01.2017r. aby przedstawić premierowy materiał z albumu "Egzotyka"! Takiego projektu w polskim hip-hopie jeszcze nie doświadczyliśmy. Raper odwiedził m.in. Tajlandię, Meksyk, Dubaj, Indie i Sri Lankę przywożąc z każdego z tych miejsc nowy - niepowtarzalny kawałek. Stąd wziął się też tytuł albumu. Otwarcie bram: 19:00, start: 20:00, bilety: 25 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu. Wstęp bez ograniczeń wiekowych.
Wydarzenie na FB

**********
Dr Misio and Quebonafide will play in Rudeboy Club in Bielsko-Biała.
**********


Grzegorz Kapołka: Już nie możemy doczekać się premiery!

MuzykaWłaśnie skończyliśmy pracę w studiu, nagraliśmy cały materiał na nową płytę mojego tria. Przed nami jeszcze zgrywanie i mastering, typowo techniczne kwestie, żeby to wszystko brzmiało jak należy – mówi Grzegorz Kapołka. - Mam nadzieję, że już wiosną spotkamy się na „5th Avenue Blues” - dodaje.

„5th Avenue Blues” to tytuł najnowszego albumu znakomitego śląskiego gitarzysty. Płyta została nagrana w sprawdzonym składzie, liderowi towarzyszyli jego muzyczni (i nie tylko) przyjaciele: basista Darek Ziółek oraz perkusista Irek Głyk. Muzycy pracowali w studiu MAQ Records w Wojkowicach, pod okiem realizatora Michała Kuczery.

Na płycie znajdzie się 11 autorskich kompozycji. W jednej z nich gościnnie zaśpiewał znany śląski wokalista. Lider tria nie chce na razie zdradzać o kogo chodzi. Utwór nagrany z jego udziałem będzie singlem promującym wydawnictwo. - Nie możemy się już doczekać, żeby Wam to wszystko pokazać – uśmiecha się Grzegorz Kapołka.

Pracy w studiu towarzyszyła kamera, krótki reportaż z sesji można zobaczyć pod tym linkiem.

Więcej info o artyście na stronie www.kapolka.pl

**********
Grzergorz Kapołka finished recording „5th Avenue Blues” CD.
**********


Harry Potter i kamień filozoficzny in concert!

MuzykaJVS Group i Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna ogłaszają: "Harry Potter i kamień filozoficzny™ in concert".

Po raz pierwszy w Polsce widzowie będą mieli okazję posłuchać pełnej ścieżki muzycznej w wykonaniu Czeskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, do jednego z najbardziej lubianych filmów w historii. Widowiska odbędą się w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie.

7.04 – Warszawa - Hala Torwar
9.04 – Gdańsk – Ergo Arena Gdańsk/Sopot
11.04 – Wrocław – Hala Stulecia
12.04 – Kraków – Tauron Arena Kraków

Bilety dostępne od 20 stycznia na www.eventim.pl

Organizator koncertów JVS Group, ogłosił w ostatni piątek, że Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna wykona muzykę z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie, jako część serii koncertów muzyki z filmów o Harry'm Potterze. Podczas koncertów, odtworzą na żywo dokładnie całą ścieżkę muzyczną. Słuchając niezapomnianych kompozycji Johna Williamsa, widzowie będą mogli przeżyć od nowa magię filmu, oglądając go na 480 calowym ekranie HD. Bilety są w sprzedaży od 20 stycznia, od godz. 12:00 za pośrednictwem portalu Eventim.pl

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
"Harry Potter and the Sorcerer's Stone in Concert" - four concerts in Poland
**********


159 czytań

"Powidoki" - recenzja ostatniego filmu A.Wajdy

FilmDzisiaj na naszej stronie pojawiła się recenzja filmu "Powidoki" Andrzeja Wajdy. Film jeszcze przed wejściem na ekrany polskich kin wzbudzał kontrowersje, ale fakt, że stał się ostatnim filmem wybitnego reżysera spowodował, że zobaczy go prawdopodobnie więcej osób.

A jeśli nawet jest w nim trochę "wpadek", to i tak warto go zobaczyć, bo może otworzyć oczy na kilka spraw, bo może zachęcić do zobaczenia prac Władysława Strzemińskiego.

Recenzję można przeczytać pod tym linkiem.

Fragment recenzji: "Są zatem elementy w tym filmie, które dobrze byłoby wyeliminować, ale w moim odczuciu, da się przejść obok nich, albo potraktować je jako element pewnej konwencji. Najważniejsza jest sama historia, pokazanie tej historii, pokazanie czasów i człowieka, pokazanie wpływu ideologii na ludzkie życie, ukazanie, jak mało znaczymy dla innych, bez względu na to, kim jesteśmy. Zawsze przegramy z tłumem, zawsze przegramy z ideologią."

**********
Review of the movie "Powidoki" by Andrzej Wajda - link.
**********


Orawskie pejzaże pana Jana

WystawaDawno nie było na naszej stronie relacji z wystaw, zatem dzielimy się dzisiaj wrażeniami z wczorajszego wernisażu prac pana Jána Suški, który odbył się w Instytucie Słowackim w Warszawie.

Słowacki artysta mieszka na Orawie i w swoich pracach przedstawia piękno orawskiego krajobrazu.

Krótką relację z wystawy można przeczytać pod tym linkiem.

Fragment wpisu: "Ján Suško postanowił skupić się na malowaniu tego, co widzi za oknem – krajobrazu swojej rodzinnej Orawy. To region sąsiadujący z Polską, obdarzony przez naturę pięknymi górami, lasami, łąkami. Tym samym wywołujący określone wrażenia, zmuszający wręcz do tego, by go przedstawiać w każdej możliwej formie sztuki. Orawski malarz robi to malując obrazy olejne, oraz korzystając z pasteli i akwareli."

**********
Our report from the vernissage of the exhibition of Ján Suško in Slovak Institute in Warsaw.
**********


Jean Luc Ponty - legendarny skrzypek jazzowy z projektem specjalnym w Poznaniu

MuzykaJean Luc Ponty zagra 8 kwietnia 2017 podczas Aquanet Jazz Festival w CK Zamek w Poznaniu. Początek o godz. 19.00.

Jean-Luc Ponty jest niekwestionowanym kreatorem kultowej stylistyki jazz-rocka, jaką wypracował wspólnie wraz z Johnem McLaughlinem, George’m Duke’m oraz Frank’em Zappą. Jest jednocześnie artystą, który równie doskonale porusza się w stylistyce klasyki, swingu i nowoczesnego jazzu. Jak określił francuskiego wirtuoza genialny i legendarny skrzypek Stuff Smith „ jest jak killer, gra jazz na skrzypcach tak, jak Coltrane na saksofonie”.

„ Jean-Luc Ponty jest spadkobiercą jazzowych tradycji Django Reinhardta i Stephane’a Grappelly'ego – rekomenduje artystę Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. To genialny francuski wirtuoz skrzypiec, który popularność i uznanie zdobył koncertując nie tylko z własnymi zespołami, ale także ze sztandarową formacją fusion-jazzu, zespołem The Mahavishnu Orchestra i ekscentrycznymi grupami Franka Zappy. Wraz ze Stephanem Grappelli'm oraz Didierem Lockwoodem stanowią nie tylko o sile francuskiego jazzu, ale przede wszystkim o wybitnej roli, jaką w historii jazzu odgrywają wirtuozi znad Sekwany ”.

Bilety: 140,- / 120 ,- dostępne na www.ticketpro.pl oraz www.bilety24.pl
Więcej: www.jazz.pl

**********
Jean Luc Ponty will play on Aquanet Jazz Festival in Poznań on 08.04.2017.
**********


136 czytań