"Pokolenia" - recenzja w dziale filmowym

FilmW naszym dziale filmowym ukazała się dzisiaj recenzja nowego filmu Janusza Zaorskiego, zatytułowanego "Pokolenia".

To film wyjątkowy w dotychczasowej twórczości tego znakomitego reżysera, to film wyjątkowy w ogóle historii kina. Składa się bowiem z fragmentów różnych filmów, które w sumie tworzą niezwykle wciągającą, poruszającą historię Polski od II wojny do lat 80. XX wieku.

Naszą recenzję można przeczytać pod tym linkiem.

Fragment recenzji: Film jest opowieścią pana Janusza o polskiej historii, w roli przewodnika po polskim „piekle”, odpowiednikiem Wergilego reżyser wyznaczył Zbigniewa Cybulskiego, który na chwilę „opuszcza” świat ekranowy, by zabrać nas na wspólną wycieczkę po polskich filmach, by poprowadzić nas przez - widzianą poprzez filmowe kadry – historię Polski.

**********
Review of the movie "Pokolenia" by Janusz Zaorski.
**********


De Łindows i TEDE... w Rudeboy'u

MuzykaW najbliższy weekend na deskach Rudeboy’owej sceny wystąpią: w piątek - De Łindows w towarzystwie Pull The Wire i World Histery X, w sobotę TEDE promujący swój nowy album Keptn’.

17.02.2017 w Rudeboy Club solidna dawka punk rock'a - De Łindows (punk rock – Katowice), Pull The Wire (Punk Rock Żyrardów) i World Histery X (Hc/Punk Gliwice)!
Bilety: 20 zł w przedsprzedaży, 25 zł w dniu koncertu.
Wydarzenie na FB

Już 18.02.2017 w Rudeboy Club odbędzie się premierowy koncert TEDE w Bielsku-Białej promujący album Keptn', którego premiera odbyła się 2 grudnia 2016 roku! Start: 20:00 , bilety: 25 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu. Wstęp bez ograniczeń wiekowych.
Wydarzenie na FB.

**********
De Łindows and TEDE will play in RudeBoy CLub in Bielsko-Biała this weekend.
**********


Strzemiński i jego uczniowie - wrażenia ze spaceru do galerii

WystawaNa fali filmu "Powidoki" A.Wajdy, warszawska Piękna Gallery przygotowała ciekawą wystawę, zatytułowaną "Powidoki awangardy. Strzemiński i uczniowie".

Pod koniec stycznia wybraliśmy się zatem na kolejny spacer, by pierwszy raz odwiedzić tę galerię. Prac Strzemińskiego jest niewiele, za to ciekawych prac jego uczniów całkiem sporo i to bardzo interesujących.

Wrażenia ze spaceru prezentujemy pod tym linkiem.

Fragment recenzji: "Prezentowana w galerii wystawa została zatytułowana „Powidoki awangardy. Strzemiński i uczniowie”, a za motto przyjęła fragment o powidokach, zaczerpnięty z „Aspektów rzeczywistości” Strzemińskiego. Jak wspomniałem wyżej, prac głównego bohatera jest zaledwie kilka, parę szkiców bardziej, niż gotowych rysunków i trzy tempery „Kłosy”, „Żniwiarki”, „Pejzaż”. Bardzo niewiele, do tego ze śladową ilością charakterystycznych dla niego powidokowych „puzzli”. Ale i na tych niewielkich pracach da się wyłapać niesamowitą moc jego talentu, niesamowitą, tajemniczą, wyjątkową kreskę."

**********
Our report from the "Powidoki awangardy. Strzemiński i uczniowie" exhibition in Piękna Gallery in Warsaw.
**********


"Calineczka dla dorosłych" - wieczór podczas ferii na scenie Teatru Powszechnego

TeatrSpektakl "Calineczka dla dorosłych" będzie grany przez połączone siły Teatru Montownia Teatr Montownia i Teatru Papahema na dużej scenie Teatru Powszechnego w Warszawie w dniach 16 i 17 lutego 2017 r. o godz. g. 19:30

Pierwsze słowa baśni o Calineczce silnie uruchamiają wyobraźnię współczesnego dorosłego odbiorcy: „Była sobie pewnego razu kobieta, która bardzo, bardzo pragnęła mieć malutkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd je wziąć.” Medycyna skutecznie służy dziś pomocą w podobnych sytuacjach. I to bynajmniej nie za pośrednictwem zasadzonego w doniczce ziarenka jęczmienia… Podobnie przygody małej, bezbronnej dziewczynki, opis jej kolejnych spotkań z Ropuchem, Motylem, Chrabąszczem, Myszą, Szczurem i Jaskółką – ich opis i to, co on pomija stanowią inspirujący punkt wyjścia do opowiedzenia alternatywnej wersji historii Calineczki, czyli spektaklu o tym, co baśń Andersena skrzętnie w sobie ukrywa.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
"Calineczka dla dorosłych" will be played in Teatr Powszechny in Warsaw on 16th and 17th of February 2017.
**********


122 czytań

Leni Stern zagra w kwietniu na Aquanet Jazz Festival

MuzykaW ramach Aquanet Jazz Festival w dniu 06.04.2017 r. na deskach Piano Baru w Poznaniu pojawi się Leni Stern. Początek koncertu o godz. 20:00.

Leni Stern należy do najbardziej kreatywnych gitarzystek jazzu. Absolwentka Berklee School Of Music w Bostonie; już w czasie studiów koncertowała z własnym trio, które wigoru nabrało na początku lat 80-tych, gdy pracę z muzykami podjął Mike Stern (gitarzystka jest żoną Mike'a). Już wtedy porównywano wirtuozerię gry Leni Stern do najwybitniejszych gitarzystów jazzu, szukając analogii u Pata Metheny'ego i Johna McLaughlina.

"Znamienny dla młodej artystki okazał się czas, gdy zbliżyła się do muzyki Milesa Davisa oraz kręgu jego muzyków - rekomenduje koncert Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu - Choć sama nie koncertowała z Milesem, to poprzez wspólne sesje Mike'a Sterna z grupami Davisa miała bezpośredni kontakt z "dworem Milesa" i była świadkiem powstawania legendarnych albumów trębacza. Zawsze starannie dobierała repertuar oraz współpracujących muzyków: w jej zespołach grali najwybitniejsi jazzu: Bill Frisell, Paul Motian, Hiram Bullock, Bob Berg, Dennis Chambers, David Tronzo, Don Alias, Michael Brecker...".

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Leni Stern will play in Poznań on 06.04.2017.
**********


112 czytań

Woman In Black zaśpiewa na na Walentynki!

MuzykaPrzypominamy, że w najbliższy wtorek, 14 lutego 2017 r. o godz. 19:00 w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się walentynkowy koncert Sashy Strunin.

Wokalistka wystąpi na scenie w towarzystwie amerykańskiego trębacza Gary'ego Guthmana oraz znakomitych polskich muzyków: Filipa Wojciechowskiego (fortepian), Pawła Pańty (kontrabas), Pawła Dobrowolskiego (perkusja), Michała Milczarka (gitara), Marcina Kajpera (saksofon) i Jacka Namysłowskiego (puzon).

Płyta „Woman In Black” to wynik zderzenia dwóch osobowości – utalentowanej wokalistki i Gary Guthmana, światowej sławy jazzmana (współpracującego z takimi sławami jak Tony Bennett, Aretha Franklin, Tom Jones, Bee Gees czy Michael Bublé). Klasyczne kompozycje Guthmana w połączeniu z osobistymi tekstami tworzą muzyczną opowieść o przemianie Sashy w charyzmatyczną i świadomą siebie artystkę.

Bilety: 50 zł

**********
Sasha Strunin will sing in Warsaw on Valentine's Day.
**********


Koncert Keb' Mo' w sieci!

Muzyka30 września ubiegłego roku, Keb' Mo' dał niezwykły koncert w Sali Koncertowej NOSPR. Amerykański artysta był jedną z gwiazd 36. Rawa Blues Festival. Trzykrotny laureat Grammy zaprezentował swoje kompozycje w symfonicznych aranżacjach, przygotowanych specjalnie na to wydarzenie przez Krzesimira Dębskiego. Kto w ostatni weekend września nie dotarł do Katowic – będzie miał okazję, by poczuć atmosferę tamtego wyjątkowego wieczoru. Do sieci trafił właśnie pełny zapis koncertu i to z audiofilską jakością dźwięku!

Koncert na Rawie Blues był spełnieniem marzeń jednego z najlepszych współczesnych bluesmanów. - Od paru ładnych lat chciałem zrobić coś takiego: zagrać moje utwory z dużą orkiestrą symfoniczną – przyznawał artysta. Inspiracją dla muzyka – czego nie ukrywał - był projekt Symphonic Blues Irka Dudka sprzed dwóch dekad.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
See the lat year's Keb' Mo' concert ont the 36 Rawa Blues Festival - link.
**********


113 czytań

"Wąsy" już dzisiaj w Och-Teatrze

TeatrPrzypominamy, że już dzisiaj, 10.02.2017 o godz. 19:30 w warszawskim Och Teatrze odbędzie się spektakl, zatytułowany "Wąsy".

Sztuka „Wąsy” została napisana przez Macieja Kowalewskiego na zlecenie Teatru Montownia w hołdzie wszystkim wąsatym na ciele i umyśle. Jest to antykorporacyjna ekologiczna tragikomedia omyłek, katastrof mniejszych i tych apokaliptycznych. Dzieje się w równoległej rzeczywistości nad morzem, gdzie grillują cztery małżeństwa, spędzając tam kolejne wakacje. Sztukę „Wąsy” może zagrać od czterech sztuk aktorów, obojętnie jakiej płci, byle tylko wąsy mieli. W przypadku tej realizacji, której reżyserem będzie sam autor sztuki, wszystkie dwanaście postaci grają czterej aktorzy Teatru Montownia: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki.

**********
Performance "Wąsy" (Moustache) will be played in Och-Teatr in Warsaw today.
**********


Wystawa i promocja książki w Instytucie Słowackim

WystawaW imieniu Instytutu Słowackiego w Warszawie zapraszamy na wernisaż wystawy ceramiki Márii Banášovej "Jak dwie krople wody". Wernisaż odbędzie się w siedzibie IS w Warszawie, przy ul. Krzywe Koło 12/14a.

"Máriá Banášová pracuje wyłącznie z gliną. Modeluje ją, delikatnie glazuruje, a po pierwszym wypaleniu często uzupełnia drobne szczegóły delikatnym kolorem lub złoceniem. W efekcie powstaje kamionka - niezwykła i naturalna, przywołująca odniesienia do początków wszelkich cywilizacji, do śródziemnomorskich kultur, jak i do dzieł wielkich twórców europejskiej moderny."

Zaraz po wernisażu, o godz. 18:30 odbędzie się spotkanie z Jozefem Banášem - autorem książki "Strefa entuzjazmu. Dramatyczna historia przyjaźni i miłości 1968-2008", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Beskidy, w przekładzie Izabeli Zając.

**********
Vernissage of the xxhibition of ceramics by Máriá Banášová and promotion of the book "Strefa entuzjazmu" by Jozef Banáš in Slovak Institute in Warsaw today.
**********


Transsexdisco ujawnia datę premiery nowej płyty!

Muzyka24 lutego 2017 nakładem SP Records ukaże się najnowsza płyta zespołu Transsexdisco zatytułowana „Surreal”.

Nowy album zawiera 13 premierowych kompozycji, mówiących o postrzeganiu rzeczywistości, z którą każdy z nas się zderza. Opisują wewnętrzne odczucia człowieka, który próbuje odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Teksty piosenek poruszają społeczne relacje międzyludzkie ale skupiają się także na intymnych sferach damsko-męskich. Teksty w połączeniu z melodyjnymi gitarami i syntezatorami tworzą pop-rockowy klimat.

Nowy album zapowiada singiel zatytułowany "Nie znikam".
Słowa: Damian Lange, muzyka: Damian Lange, Krystian Zemanowicz, Paweł Łach, Marcin Matyszewski.

Zespół Transsexdisco intensywnie działa i koncertuje od czerwca 2007 roku. Założycielem formacji jest Damian Lange.

**********
New Transsexdisco album „Surreal” will be released by SP Records on 24.02.2017.
**********


Abraham Ostrzega - wystawa w Zachęcie

Wystawa"Abraham Ostrzega" to tytuł jednej z wystaw prezentowanych obecnie w warszawskiej galerii Zachęta.

Wystawa to wyjątkowa pod kilkoma względami. Byliśmy, obejrzeliśmy, zatem ostrzegam, informujemy, zachęcamy.

Naszą krótką relację można od dzisiaj przeczytać pod tym linkiem.

Fragment relacji: "Kiedy dostrzeżemy plakat z napisem „Abraham Ostrzega”, natychmiast pojawiają się pytania: kto, dlaczego, przed czym nas ostrzega? Kiedy zbliżymy się do plakatu, doczytamy, że zapowiada on nową wystawę w Zachęcie. Natychmiast nabiera się zatem podejrzeń, że będzie to wystawa prac związanych z biblijnym Abrahamem, a w każdym razie nawiązującymi do słynnej historii Abrahama i jego syna."

**********
Our report from the "Abraham Ostrzega" exhibition in Zachęta Gallery in Warsaw.
**********


Dwie promocje "The Cosmopolitans"

LiteraturaDzisiaj na naszej stronie ukazała się krótka relacja z dwóch promocji książki "The Cosmopolitan", które miały miejsce w budynku Cosmopolitan (grudzień 2016) i księgarni "Czuły Barbarzyńca" (styczeń 2017).

Obie promocje były szansą nie tylko zapoznania się z tą ciekawą książką, zawierającą wywiady przeprowadzone przez panią Marzenę Mróz z wybitnymi Polakami, ale też bezpośredniego spotkania z kilkoma z przepytanych gości.

Naszą relację można przeczytać pod tym linkiem.

**********
"The Cosmopolitans" - two meetings with interesting people.
**********


Gwiezdne Wojny Koncertowo - podwójny koncert w Krakowie

MuzykaW związku z bardzo dużym zainteresowaniem koncertem – 19 marca 2017 w ICE Congress Centre w Krakowie odbędą się dwa wydarzenia GWIEZDNE WOJNY KONCERTOWO! Pierwsze o godzinie 16:00 drugie o 19:00!

Do składu wykonawców dołączył 20-osobowy chór Vivid Singers, który sprawi, że muzyka z filmowej sagi zabrzmi jeszcze potężniej!

**********
Producenci i twórcy projektu Queen Symfonicznie zapraszają na wyjątkowe koncerty w Centrum Kongresowym ICE Kraków - 19 marca 2017!

‘Gwiezdne Wojny Koncertowo’ to multimedialne show w wykonaniu Hollyłódzkiej Orkiestry Filmowej i orkiestry Alla Vienna oraz chóru Vivid Singers, pod dyrekcją Adama Klocka. Wzbogacone o niezwykłe wizualizacje i znakomitą grę świateł.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Gwiezdne Wojny Koncertowo (Star Wars in Concert) - two concerts in Kraków on 19.03.2017.
**********


110 czytań

Kosmopolityczna Anna Maria Jopek - premiera albumu "Minione"

MuzykaPo podróżach w głąb muzyki japońskiej („Haiku”) i luzofońskiej („Sobremesa”) Anna Maria Jopek śpiewa po polsku z Kubańczykami. 3 lutego 2017 r. odbyła się premiera płyty „Minione”.

Najnowszy album Anny Marii Jopek to wskrzeszenie najpiękniejszych przedwojennych polskich tang. Płyta powstała w kooperacji z kubańskim trio jednego z największych pianistów improwizujących naszych czasów – rewelacyjnym Gonzalo Rubalcabą.

Spośród siedmiuset przesłuchanych tang i boler artyści wspólnie wybrali te, które inspirowały i poruszały ich najbardziej. Wśród nich znalazły się m.in. melodie doskonale rozpoznawalne także dzisiaj: „Ta Ostatnia Niedziela”, „Miasteczko Bełz”, czy „Rebeka”, ale również te zapomniane, na nowo zaaranżowane i powołane do życia przez międzynarodowy zespół.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
New album ob Anna Maria Jopek - "Minione". See the list of the upcoming concerts.
**********


117 czytań

Mistrz techniki slide zagra na 37. Rawa Blues Festival!

MuzykaZnamy pierwszą zagraniczną gwiazdę tegorocznej edycji Rawa Blues Festival. To znakomity amerykański gitarzysta Sonny Landreth, specjalizujący się w technice slide. Muzyk spotka się także z festiwalową publicznością nie tylko na scenie katowickiego „Spodka”, ale także podczas gitarowej kliniki!

Był jedynym białym muzykiem w Red Hot Louisiana Band – formacji założonej przez gwiazdę zydeco Cliftona Cheniera. Współpracował również z ojcem chrzestnym brytyjskiego bluesa Johnem Mayallem, jego gitarę słychać na solowej płycie Marka Knopflera „Golden Heart” oraz koncertowym wydawnictwie eks-lidera Dire Straits „A Night In London”. Od 2004 roku zapraszany jest przez Erika Claptona do występów na jego festiwalu Crossroads – skupiającego tuzy współczesnego bluesa. Zresztą Clapton określił niegdyś Landretha mianem „jednego z najbardziej zaawansowanych technicznie gitarzystów na świecie”.

Zobacz wideo: Sonny Landreth i Eric Clapton "Promise Land”.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 28 - 30 września 2017. Oprócz koncertów w NOSPR (29.09) i Spodku (30.09), 37. edycję rozpoczną, podobnie jak w ubiegłym roku, warsztaty gitarowe.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Sonny Landreth will play on the Rawa Blues Festival this year!
**********


96 czytań

Einar Selvik - lider zespołu Wardruna - wystąpi w Krakowie

MuzykaEinar Selvik, lider zespołu Wardruna i współtwórca muzyki do serialu 'Wikingowie" wystąpi w Krakowie 5 marca na solowym koncercie akustycznym. Jako support zagra The Moon & the Nightspirit.

W związku z ogromnym zainteresowaniem wydarzeniem, zmieniona zostaje lokalizacja koncertu. Koncert będzie przeniesiony z krakowskiego klubu Kwadrat do teatru Łaźnia Nowa (os. Szkolne 25).

Bilety na krakowski koncert Einara Selvika w cenie 79 zł dostępne są cały czas w sprzedaży internetowej w systemie Ticketpro. Bilety kolekcjonerskie można nabyć w sklepie Metalshop (ul. Długa 17, Kraków).
W dniu koncertu bilety w cenie 89 zł.

Bilety zakupione na koncert do klubu Kwadrat zachowują ważność. W związku ze zmianą miejsca wydarzenia zakupione bilety można zwracać w miejscu ich nabycia za okazaniem dowodu zakupu. Możliwość zwrotu biletów istnieje jedynie do dnia imprezy.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Einar Selvik (Wardruna) and The Moon & The Nightspirit will play in Łaźnia Nowa in Kraków on 05.03.2017.
**********


93 czytań

Autobiografia Karin Stanek w dziale książkowym

LiteraturaDzisiaj nasz dział recenzji książkowych powiększył się o kolejną książkę z szeroko rozumianej historii muzyki w Polsce.

Nasz redakcyjny kolega zachęca tym razem do przeczytania autobiografii jednej z najważniejszych postaci polskiego beat-bitu - Karin Stanek, znanej - o czym przypomina tytuł książki - z wielkiego przeboju, jakim był utwór "Malowana lala".

Recenzję można przeczytać pod tym linkiem.

Fragment recenzji: "Charyzmę to ona miała. Była mała, niepozorna i strasznie młoda. Wybiła się już w wieku 16 lat. I to od razu do najpopularniejszego wtedy w Polsce zespołu – Niebiesko-Czarnych. Karierę więc zaczynała u boku takich tuzów jak Czesław Wydrzycki (co się później Niemenem nazywać zaczął), czy Michał Burano. I dała radę. Więcej, wstrząsała publiką na każdym koncercie."

**********
Review of the book by Karin Stanek and Anna Kryszkiewicz "Karin Stanek. Autostopem z malowaną lalą".
**********


Sasha zaśpiewa na na Walentynki!

MuzykaZ wielka radością przypominamy, że 14 lutego 2017 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się walentynkowy koncert SASHY STRUNIN.

Wokalistka wystąpi na scenie w towarzystwie amerykańskiego trębacza Gary Guthmana oraz znakomitych polskich muzyków: Filipa Wojciechowskiego (fortepian), Pawła Pańty (kontrabas), Pawła Dobrowolskiego (perkusja), Michała Milczarka (gitara), Marcina Kajpera (saksofon) i Jacka Namysłowskiego (puzon).

„Woman In Black” to wynik zderzenia dwóch osobowości – utalentowanej wokalistki i Gary Guthmana, światowej sławy jazzmana (współpracującego z takimi sławami jak Tony Bennett, Aretha Franklin, Tom Jones, Bee Gees czy Michael Bublé). Klasyczne kompozycje Guthmana w połączeniu z osobistymi tekstami tworzą muzyczną opowieść o przemianie Sashy w charyzmatyczną i świadomą siebie artystkę.
„Woman In Black” to płyta utrzymana w stylistyce noir. Nowoczesne aranżacje zawierają najlepsze elementy złotego wieku muzyki pop oraz swingu, z klimatem świadomej siebie kobiecości zawartej w tekstach.
Album okazał się spektakularnym powrotem Sashy na scenę oraz spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Według Wojciecha Sobczaka-Wojeńskiego z miesięcznika „JazzPress” materiał zawarty na krążku to „elegancka swingująca pulsacja, oldschoolowo zaaranżowane dęciaki oraz wyrafinowany zmysłowy wokal”.

Bilety w cenie 50 zł do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie studia przed koncertem.

**********
Sasha will sing in "Valentine Day" in Warsaw.
**********


Kasia Kowalska zaśpiewa w kwietniu w Krakowie

MuzykaW imieniu firmy Galicja Productions zapraszamy na koncert "Best Of" KASI KOWALSKIEJ, który odbędzie się 22.04.2017 w klubie Kwadrat w Krakowie (ul. Skarżyńskiego 1).

Otwarcie bram - 18:00, start - 19:00
Bilety: przedsprzedaż 45 zł, w dniu koncertu 60 zł

Kasia Kowalskiej to jedna z najbardziej znanych polskich wokalistek. Swoją muzyczną karierę rozpoczęła od debiutanckiego albumu Gemini, wydanego w 1994, okrytego potrójną platyną, z którego pochodzą przeboje "Jak rzecz" czy "Oto ja". Kolejne płyty to kolejne "platynowe" sukcesy: w 1995 ukazała się koncertowa płyta „Koncert inaczej”, w tym roku też podczas Sopot Festival zdobyła Grand Prix i Nagrodę Publiczności za utwór "A to co mam"; w 1996 roku wydała album "Czekając na..."; w 1997 wystąpiła w filmie „Nocne graffiti” u boku Marka Kondrata; rok 1998 to kolejny sukces w postaci albumu "Pełna obaw".

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Kasia Kowalska will sing in Kwadrat Club in Kraków on 22.04.2017.
**********


102 czytań

Współpraca z firmą Wagart Warszawa Sp.z o.o.

MuzykaZ wielką radością informujemy, że nawiązaliśmy współpracę z firmą Wagart Warszawa Sp. z o.o., organizatorem wielu imprez i koncertów, w tym pożegnalnej trasy Budki Suflera i trasy z okazji 35-lecia Perfectu. Już od dzisiaj o wszystkich imprezach organizowanych przez Wagart będzie można przeczytać na stronie Agencji Metal Mundus.

A na dobry początek zapraszamy na tegoroczne koncerty zespołu DŻEM, który już w najbliższą niedzielę, 05.02.2017 zagra na warszawskim Torwarze.

Daty innych koncertów podajemy w rozwinięciu newsa.

**********
Agencja Metal Mundus is starting a co-operation with the firm Wagart Warszawa Sp. z o.o.
Blues band Dżem will play in Torwar/ Warsaw on 05.02.2017.
**********


104 czytań