Węgry Gościem Honorowym 3. Śląskich Targów Książki!

Literatura

Gościem Honorowym 3. Śląskich Targów Książki będą Węgry, a prezentacja węgierskiej kultury i literatury zajmie na Targach szczególne miejsce.

Największe węgierskie przedsięwzięcie kulturalne w Polsce, czyli obchody Roku Kultury Węgierskiej, zaczęło się 19 maja 2016 roku, kiedy to Węgry były Honorowym Gościem Targów Książki w Warszawie. Literatura, obok muzyki, jest dla Madziarów kwestią bardzo istotną, jeśli nie najistotniejszą. Na tym polu mogą się oni pochwalić wyjątkowymi pozycjami, które doceniane są na całym świecie. Do takich dzieł z pewnością należy „Pamięć” Pétera Nádasa, uznana przez Susan Sontag za „najlepszą powieść naszych czasów i jedną z najlepszych powieści XX wieku”, a która w tym roku została wydana w Polsce (tł. Elżbieta Sobolewska, Biuro Literackie). Polskie wydanie „Pamięci” to tylko jedna z ponad 40 nowych publikacji, z którymi dzięki obchodom Roku Kultury Węgierskiej mogą zapoznać się polscy czytelnicy. Zyskali oni dostęp do wielu ważnych dzieł węgierskich autorów – od powieści i zbiorów opowiadań, przez eseje i opracowania historyczne, do interesujących przykładów literatury dziecięcej.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
3. Śląskie Targi Książki (The 3rd Silesian Book Fair) will take place in Międzynarodowe Centrum Kongresowe in Katowice between 10-12.11.2017. Hungary - the guest of Honour at the festival!
**********


30 czytań

Supergrupa P.A.R.K. premierowo w Katowicach

MuzykaJednym z wydarzeń pierwszej edycji Katowice Music Colours Festival będzie premierowy koncert śląskiej supergrupy P.A.R.K. Określenie „supergrupa” nie jest absolutnie na wyrost w kontekście tego kwartetu.

Dwóch muzyków legendarnego SBB, jeden z najlepszych polskich basistów oraz wirtuoz gitary elektrycznej – taki skład gwarantuje muzykę przez duże M.

- Powołanie do życia zespołu w tej konfiguracji personalnej było kwestią czasu. Z Andrzejem Ruskiem współpracuję od wielu lat, z Jurkiem Piotrowskim grałem przez prawie dekadę, z Antymosem Apostolisem też zagrałem sporo koncertów. Inicjatywa wyszła ode mnie, ale że tak powiem, spotkała się z wielką przychylnością a myślę że i ciekawością co takiego zdarzyć się może grając w takim właśnie kwartecie – mówi Grzegorz Kapołka, pełniący również funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
P.A.R.K. will play on Katowice Music Colours Festival on 14.10.2017
**********


29 czytań

Druga część wrażeń z podróży do Rumunii na blogu RayMundus

Agencja Metal Mundus

Dzisiaj też na blogu RayMundus pojawił się drugi wpis, zawierający opis wrażeń z tegorocznego, wrześniowego wypadu do Rumunii.

W planie zwiedzania znalazły się m.in. zamek - forteca w Devie oraz cerkwie w Gurusadzie, Strei i Densuş.

Relację można przeczytać pod tym linkiem.

Fragment wpisu: "I wreszcie dotarliśmy do Devy, nad którą góruje i króluje potężna fortyfikacja. Deva leży nad wspomnianą już Maruszą i jest stolicą okręgu Hunedoara. Zanim stała się miastem znajdowała się w niej dacka forteca, a po pokonaniu Daków, przejęli ją Rzymianie. Wspomniana forteca wybudowana została prawdopodobnie w XIII wieku i pełniła swoją funkcję do XIX wieku, kiedy to w wybuchła składowana w niej amunicja. Od tamtego czasu popadała w ruinę. Obecnie – jak wiele zamków w Rumunii - została w specyficzny sposób odnowiona i „zakonserwowana”."

**********
"Journey through Romania" part 2 on the blog RayMundus
**********


Recenzja książki "Tatulo" J.C.Oates na stronie AMM

Literatura

Dzisiaj na stronie Agencji Metal Mundus pojawiła się recenzja książki amerykańskiej pisarki Joyce Carol Oates, zatytułowanej "Tatulo".

Książka opisuje historię dzieciaka porwanego przez pederastę, chorego człowieka, którego zachowania, mimo widocznych objawów, nie byli w stanie zauważyć otaczający go ludzie.

Recenzja dostępna jest pod tym linkiem.

Fragment recenzji: "Kiedy czytamy tę, czy jej podobne książki, złość wzbiera nas przynajmniej dwa razy. Raz dlatego, że nie mieści się nam w głowach, że można dokonywać takich przestępstw, chcielibyśmy najchętniej natychmiast własnymi, gołymi rękami wymierzyć sprawiedliwość takiemu „człowiekowi”. Z drugiej zaś nie mieści nam się w głowach, że nikt nie zauważa, że taki „człowiek” jest zboczeńcem, mordercą, psychopatą. A przecież „widać” to na każdym kroku. Nie mieści się nam w głowach, że ludzie nie intryguje, dlaczego on ciągle ma nowe dzieci, każde inne."

**********
Review of the book "Tatulo" (Daddy love) by Joyce Carol Oates on our site
**********


OMD zagra w Progresji - ruszyła sprzedaż biletów

Muzyka

Pionierzy synth-popu OMD z materiałem z nowej, 13. płyty „The Punishment of Luxury” i największymi przebojami wystąpią 11 lutego 2018 r. w Progresji!

Po zakończonej sukcesem w 2017 r. brytyjskiej i europejskiej trasie OMD rusza kolejny raz w drogę w 2018 roku. Nowa trasa odnosi się do korzeni, czyli pierwszej trasy z 1978 roku. I choć starego Winstona zastąpili nowym sprzętem to pozostała energia starych przebojów, które też usłyszymy na scenie m. in. Enola Gay, Maid of Orleans, Souvenir i wiele innych.

Najnowszy album duetu “The Punishment of Luxury” jest tęskną nostalgią i romantycznym wspomnieniem poprzednich wydawnictw. Śmiały zbiór utworów będących istnymi perełkami synth-popowymi z pewnością zapisze się w historii zespołu jako jedna z najlepszych płyt.

Wszystkie piosenki zostały w pełni stworzone przez OMD. Teksty, muzyka i mix są w całości dziełem duetu Andy McCluskey i Paul Humphreys. “Na tym albumie udało się stworzyć naprawdę piękne rzeczy z dźwięków i powtarzających się wzorców – wyjaśnia Andy. - Problem z nami polega na tym, że jakoś nie możemy się powstrzymać przed tworzeniem chwytliwych melodii!”

Album wziął swoją nazwę od obrazu włoskiego malarza Giovaniego Segantiniego z 1891 r. i zawiera całą gamę odcieni muzycznych od kraftwerkowych “Isotype” i “Robot Man” przez nostalgiczne ballady “One More Time” i “The View From Here”, po utwory będące bardziej w starym stylu OMD, takie jak ‘Kiss Kiss Kiss Bang Bang Bang’.

The Quietus opisał płytę jako „nie tylko jeden z najlepszych albumów synth-popowych, ale wręcz jako jeden z najlepszych albumów w historii”. OMD jest wciąż niesłabnącą inspiracją dla takich zespołów jak The xx, the Killers.

**********
OMD will play in Progresja Club in Warsaw on 11.02.2018
**********


Teraz w Katowicach - wielkie święto bluesa

Muzyka

Za nami pierwszy dzień koncertowy tegorocznej edycji Rawa Blues Festival. W siedzibie NOSPR wystąpili Eden Brent oraz Irek Dudek Big Band. Koncert inaugurujący tegoroczną edycję festiwalu, jeszcze na długo przed rozpoczęciem został wyprzedany.

Pierwsza na scenie pojawiła się Eden Brent – znakomita amerykańska pianistka i wokalistka, trzykrotna laureatka Blues Music Awards, porównywana do Bessie Smith, Diany Krall i Arethy Franklin, pochodząca z kolebki bluesa. Dla Eden będzie była to druga wizyta na scenach Rawy Blues. Artystka zaczarowała zebraną w NOSPR publiczność mieszanką boogie-woogie, bluesa, soulu, gospel i jazzu.

Daniem głównym pierwszego festiwalowego dnia, był występ Irka Dudka, który tym razem wystąpił ze swoim Big Bandem. Artyście na scenie towarzyszyli m.in. Jerzy Piotrowski (perkusja) oraz Grzegorz Kapołka (gitara), czyli muzycy, którzy brali udział w nagraniu albumu No.1. Oprócz własnego repertuaru w big-bandowych aranżacjach Irek Dudek zaskoczył publiczność spektakularnym wykonaniem czterech utworów Raya Charlesa, z Unchain My Heart oraz I Can't Stop Loving You na czele.

W sobotę 30 września, blues rozbrzmiewał będzie w „Spodku" od 11.00 do północy. Gwiazdami festiwalu będą: Kris Barras Band, Tim Woodson & Heir Harmony, Sonny Landreth i Marcus King Band. Na Dużej Scenie wystąpią również artyści wybrani przez Radę Artystyczną festiwalu: Grzegorz Kapołka Trio, Sobo Blues Band (Izrael), Wes Gałczyński & Power Train, duet Pola Chobot & Adam Baran oraz Two Timer.

Bilety będą do nabycia również przed wejściem do Spodka.

**********
Rawa Blues Festival in Katowice - the second day of the festival
**********


Recenzja nowego koncertowego albumu Kultu na stronie AMM

Muzyka

Dzisiaj na naszej stronie pojawiła się recenzja nowego koncertowego albumu zespołu Kult, zatytułowanego "Made In Poland".

Dwupłytowy, zawierający ponad trzydzieści utworów, album ukazał się we wrześniu tego roku nakładem SP Records.

Recenzję można przeczytać pod tym linkiem.

Fragment recenzji: "Nie będę opisywał poszczególnych utworów, bo po pierwsze na płytach znalazło się ich aż 34 sztuki, a po drugie, zapewne wszyscy zainteresowani i tak je dobrze znają. Napisać za to mogę, że zespół Kult ma siłę, ma moc, ma brzmienie, ma wszystko, co niezbędne do zrobienia dobrego koncertu. Jest siła w muzyce, jest energia i umiejętności techniczne poszczególnych instrumentalistów, jest wreszcie niepowtarzalny Kazik i jego dziwne melorecytacje."

**********
Review of the album "Made In Poland" by Kult on our site
**********


"Calineczka dla dorosłych" już jutro w Teatrze Powszechnym

Teatr

Jubileusz Teatru Montownia trwa. Już jutro, 01.10.2017 o godz. 18:00 w Teatrze Powszechnym, w którym rozpoczęła się historia Montowniaków będzie można obejrzeć "Calineczkę dla dorosłych" wg "Calineczki" Hansa Christiana Andersena.

Ośmioro aktorów, korzystając z różnych konwencji teatralnych, w zabawny, bezpretensjonalny sposób ujawnia to, co mimo, że oczywiste, przez wiele pokoleń było, jest i zapewne będzie upraszczane i infantylizowane. Środkami pozwalającymi na opowiedzenie Calineczki dla dorosłych są świeże spojrzenie na baśń Andersena, humor i lalki pozwalające w nieobsceniczny sposób ukazać dwuznaczność przygód małej bohaterki. Spektakl jest owocem spotkania dwóch teatrów niezależnych, dwóch pokoleń i dwóch teatralnych języków – dramatycznego i lalkarskiego.

Pierwsze słowa baśni o Calineczce silnie uruchamiają wyobraźnię współczesnego dorosłego odbiorcy: „Była sobie pewnego razu kobieta, która bardzo, bardzo pragnęła mieć malutkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd je wziąć.” Medycyna skutecznie służy dziś pomocą w podobnych sytuacjach. I to bynajmniej nie za pośrednictwem zasadzonego w doniczce ziarenka jęczmienia… Podobnie przygody małej, bezbronnej dziewczynki, opis jej kolejnych spotkań z Ropuchem, Motylem, Chrabąszczem, Myszą, Szczurem i Jaskółką – ich opis i to, co on pomija stanowią inspirujący punkt wyjścia do opowiedzenia alternatywnej wersji historii Calineczki, czyli spektaklu o tym, co baśń Andersena skrzętnie w sobie ukrywa.

"Calineczka dla dorosłych" tylko ten jeden raz tej jesieni!

**********
"Calineczka dla dorosłych" (Cindirella for adults) - performance by Teatr Montownia and Teatr Papahema in Teatr Powszechny in Warsaw on 01.10.2017.
**********Strachy na Lachy - nowy album!

Muzyka

W imieniu SP Records informujemy, że wczoraj, 29.09.2017 roku miała swoją premierę nowa płyta zespołu Strachy na Lachy, zatytułowana "Przechodzień o wschodzie".

Płyta "Przechodzień o wschodzie" jest pierwszą od 4 lat premierą Strachów. Na płycie znajduje się dużo rytmicznych melodii, sporo tanecznych rytmów i akustycznych brzmień. Nie zabraknie też utworów ostrzejszych, rockowych, elementów elektronicznych, a także inspiracji znanych ze wcześniejszych płyt formacji.

Tak eklektyczny album zaskakuje swoją spójnością, a towarzyszące muzyce teksty Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego, laureata Paszportu Polityki, uderzają swoją poetyckością.

Obydwa single promujący album "Przechodzień o wschodzie" - "Twoje motylki" i "Co się z nami stało", spotkały się z ciepłym przyjęciem zarówno przez fanów, jak i przez stacje radiowe.

**********
Polish band Strachy na Lachy released new album "Przechodzień o wschodzie"
**********


Dzisiaj startuje trzydniowe święto bluesa

Muzyka

Warsztaty gitarowe z Sonny Landrethem zainaugurują dziś wieczorem 37 edycję Rawa Blues Festival. Spotkanie z wirtuozem techniki slide odbędzie się w sali kameralnej NOSPR-u. Przez trzy dni w Katowicach rozbrzmiewać będzie blues z najwyższej półki.

- Tegoroczne gwiazdy to mieszanka rutyny z młodością. Z jednej strony uznani artyści z bogatym dorobkiem: Eden Brent oraz Sonny Landreth. Z drugiej: wschodzące gwiazdy bluesa z Marcusem Kingiem na czele. Chciałbym zwrócić uwagą na tego chłopaka. Gra niesamowicie na gitarze i do tego śpiewa z charyzmą Janis Joplin. Ten koncert z pewnością będzie dużym wydarzeniem! Rawa Blues to festiwal, który ma również za zadanie wychwytywać takie „perełki”, takie talenty, które mają „papiery” na to, by za chwilę stać się wielkimi gwiazdami bluesa. Marcus King z pewnością do nich należy – podkreśla Irek Dudek, twórca i dyrektor Rawa Blues Festival.

Po dziesięcioletniej przerwie, na Rawie Blues znów zagra artysta z Wielkiej Brytanii, która jest jedną z najmocniejszych i najbardziej prężnych scen bluesowych w Europie. Kris Barras – postać nietuzinkowa. Muzyk i wojownik MMA w jednej osobie. Jego najnowsza płyta „Lucky 13” zebrała bardzo pozytywne recenzje oraz spotkała się z życzliwym przyjęciem ze strony fanów bluesa. Album dotarł do drugiego miejsca listy Amazon Blues Charts oraz trzeciego miejsca notowania iTunes.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
37th Rawa Blues Festival will start today
**********


29 czytań

Nasz raport z Literackiego Pikniku nad Wisłą

Literatura

W weekend 16-17 września 2017 roku na Bulwarach Wiślanych w Warszawie odbył się Literacki Piknik nad Wisłą.

W ciągu dwóch dni można był nabyć sporo ciekawych książek w dobrych cenach, posłuchać wykładu i przede wszystkim spotkać się z autorami książek.

Ponieważ tam byliśmy, przygotowaliśmy krótką notkę o pikniku. Można ją już przeczytać pod tym linkiem.

Fragment: "Wszystkim spragnionym krążenia między stoiskami z książkami zapewne brakuje Warszawskich Targów Książki, które odbywały się jesienią w Warszawie. Niestety ta impreza zniknęła z kalendarza, a w jej miejsce organizator Międzynarodowych Targów Książki, firma Murator Expo postanowiła powołać do życia imprezę, która w jakimś stopniu wypełniłaby powstałą pustkę. "

**********
Our report from Literacki Piknik nad Wisłą
**********


Cochise - coraz bliżej nowej płyty!

Muzyka

Białostocki zespół Cochise powoli kończy prace nad swoim nowym studyjnym albumem zatytułowanym „Swans And Lions”.

Na nowym krążku znajdzie się 11 utworów, poznaliśmy właśnie ich tytuły: 1. 16, 2. Cristal, 3. Neverland, 4. Tic Tac Toe, 5. Beautiful Destroyers, 6. Pain of God, 7. Winter's gone, 8. Storm, 9. Swans, 10. ... and Lions, 11. Secrets

Premiera „Swans And Lions” zaplanowana jest na luty 2018.

Nowe utwory z pewnością będzie można usłyszeć przedpremierowo podczas najbliższych koncertów zespołu. Zapraszamy!

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Tracklist of the new Cochise' album
**********


28 czytań

Mortas prezentuje utwór "Jeśli"

Muzyka

W imieniu SP Records przedstawiamy debiutancki utwór zespołu Mortas - "Jeśli", który jest dostępny pod tym linkiem. Utwór zapowiada debiutancką płytę zespołu Mortas, która ukaże się w 2018 roku.

Mortas to zespół składający się z trzech utalentowanych muzyków - Adama Mortasa, Bartka Tarkowskiego i Michała Korpeckiego. Muzykę, jaką tworzą, określić można jako fuzję wielu gatunków, m.in. popu, rocka, muzyki elektronicznej i poezji śpiewanej, która jest ich wielką inspiracją.

Ich oficjalny, debiutancki utwór "Jeśli", to historia o miłości i nadziei, zilustrowana prostym, ale niezwykle atrakcyjnym teledyskiem, w którym wystąpił wokalista zespołu - Adam Mortas. Towarzyszyli mu tancerze - Klaudia Walasz i znany z programu You Can Dance Gabriel Piotrowski. Zaprezentowali oni efektowną i pełną emocji choreografię.

"Jeśli" to niezwykle udany debiut fonograficzny, utwór ten jest wyjątkowo radiowy, melodyjny, charakterystyczny - przez co zapada w pamięć.

**********
New clip by Mortas "Jeśli" available under this link.
**********


Wywiad z zespołem Roślina na stronie AMM

Muzyka

Z wielką radością informujemy, że dzisiaj zainicjowaliśmy na stronie Agencji Metal Mundus dział 'Wywiady'. Nosiliśmy się z tym zamiarem od dawna, aż w końcu się udało!

A na dobry początek zachęcamy gorąco do przeczytania wywiadu z blues - rockowym zespołem z Głogowa o wdzięcznej nazwie ROŚLINA.

Wywiad z wokalistą i gitarzystą zespołu, Krzysztofem "Horacym" Horką można już przeczytać po tym linkiem.

Zachęcamy do lektury wywiadu, nabycia krążka "Na zdrowie" oraz na specjalny koncert zespołu, który odbędzie się w najbliższy piątek, 29.09.2017 w Głogowie.

**********
Interview with Polish blues/rock band Roślina available on our site!
**********


Tribute To Miles Orchestra już jutro zagra w Akwarium Jazz Club

Muzyka

28 września, w 26 rocznicę śmierci Milesa Davisa, 34 od jego słynnego, pierwszego koncertu w Polsce w ramach Jazz Jamboree '83, a także 20 lat od swojego powstania, w Akwarium Jazz Club zagra supergrupa Tribute To Miles Orchestra.

Tribute To Miles Orchestra zaprezentuje w jej ramach radykalne, psychodeliczno-futurystyczne wersje utworów Davisa, Shortera oraz oryginalne kompozycje lidera zespołu.

Tradycja koncertów w rocznice odejścia wielkiego trębacza jest wciąż podtrzymywana. Od chwili powstania zespół występuje co roku we wrześniu w różnych salach koncertowych, gromadząc licznych zwolenników muzyki i zbierając entuzjastyczne recenzje.

Bilety w cenie od 39 PLN do kupienia na www.goingapp.pl

Skład orkiestry w rozwinięciu newsa.

**********
Tribute To Miles Orchestra will play in Akwarium Jazz Club on 28.09.2017
**********


23 czytań

Piętnastolecie Rośliny - koncert już w ten piątek!

Przypominamy, że głogowski zespół ROŚLINA świętuje w tym roku 15 lat swojego działania na scenie muzycznej.

Z tej okazji, w najbliższym piątek, 29.09.2017 r. w MCK Mayday w Głogowie odbędzie się specjalny, urodzinowy koncert, podczas którego - poza jubilatem - zagrają zespoły Alther Ego oraz Made.

Start o godzinie 19:00. Wstęp jest bezpłatny.

Zespół Roślina istnieje od 2001 roku. Pomimo wielu zmian w składzie i ostatecznie zawieszenia działalności w roku 2009, charyzmatyczny wokalista/multiinstrumentalista Krzysztof Horka postanowił wrócić do swoich blues - rockowych korzeni. Po raz kolejny zebrał muzyków z którymi współpracował wcześniej - perkusistę Tomasza Ogłazę i basistę Marcina Reszewicza. Zespół wzbogacił się również o nowego gitarzystę solowego, Jacka Krzyszkowskiego. Pierwszy koncert po reaktywacji odbył się 12 stycznia podczas XXII Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wyjątkowy klimat w zespole tworzą: Krzysztof Horka - gitara, wokal; Jacek Krzyszkowski- gitara, wokal; Marcin Reszewicz - bas; Tomasz Ogłaza - perkusja; Mateusz Kowal - saksofon.

**********
Blues/rock band Roślina will play in MCK Mayday in Głogów on 29.09.2017
**********


Recenzja nowej płyty Moonlight Desire na stronie AMM

MuzykaDzisiaj na naszej stronie pojawiła się recenzja płyty młodej kanadyjskiej grupy MOONLIGHT DESIRE, zatytułowanej "Just The Hits: 1981-1985". Krążek został wydany 15 września tego roku przez przez firmę Infamous Butcher Records.

Jak częściowo wyjaśnia tytuł płyty, zespół wziął na warsztat jedenaście utworów - w większości przebojów artystów i grup popowych lat osiemdziesiątych, m.in. Level 42, Frankie Goes To Hollywood, Duran Duran. Wszystkie utwory zostały przetworzone na współczesną rockową amerykańską nutę, powinny zatem przypaść do gustu młodej generacji słuchaczy. A starsi mogą sobie powspominać oryginały...

Fragment recenzji: "To tak naprawdę projekt jednego człowieka, wokalisty, multiinstrumentalisty, ale też aktora - Trevora Ziebarta, współtwórcy muzyki do animowanej serii „Sons of Butcher”. Facet ma potrzebę działania na różnych frontach, postanowił zatem przygotować krążek, na którym znalazły się jego wizje znanych utworów popowych z lat osiemdziesiątych. Większość z nich znana jest każdej osobie, która słuchała radia w latach osiemdziesiątych, aczkolwiek trafiają się numery, których ja akurat nie miałem okazji słyszeć lub które uciekły zupełnie z mojej pamięci."

**********
Review of the MOONLIGHT DESIRE's album "Just The Hits: 1981-1985" on our site!
**********


Hyperion Ensamble zagra we wtorek w Warszawie

MuzykaW imieniu Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie zapraszamy na koncert zespołu Hyperion Ensamble, który odbędzie się 26.09.2017 r. o godz. 19.00 w Studiu im. Agnieszki Osieckiej Polskiego Radia w Warszawie (ul. Myśliwiecka 3/5/7).

"Grupa specjalizuje się w graniu muzyki spektralnej. Spektralizm powstał we Francji wśród uczniów Messiaena, śród których wyróżniał się Gérard Grisey. W Rumunii spektralizm rozwijał się równolegle i niezależnie, przybierając szczególną, intuicyjną formę. Spektraliści stawiają na brzmienie, dodali muzyce czwarty wymiar - obok wysokości, głośności i czasu trwania - głębię."

Podczas koncerty będzie można usłyszeć premierowe kompozycje Iancu Dumitrescu i Any Marii Avram.

Zapraszamy!

**********
Hyperion Ensamble will play in Warsaw on 26.09.2017
**********


Nowe utwory młodych kompozytorów z państw V4 zabrzmiały w Zamku Królewskim

Muzyka

W ubiegły piątek, 15.09.2017 w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się (przed)otwarcie 60 edycji Warszawskiej Jesieni.

Podczas specjalnego koncertu zatytułowanego „Nowe utwory z krajów Grupy Wyszehradzkiej” Orkiestra Muzyki Nowej wykonała cztery premierowe kompozycje czterech młodych kompozytorów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

Naszą relację z tego wydarzenia można już przeczytać pod tym linkiem.

Fragment relacji: "Jeszcze przed oficjalnym otwarciem festiwalu, w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się „otwarcie otwarcia” w postaci koncertu zatytułowanego „Nowe utwory z krajów Grupy Wyszehradzkiej”. O ile do działalności politycznej państw skupionych w ramach tej grupy można by mieć pewne zastrzeżenia, to współpraca kulturalna między państwami wydaje się być na całkiem przyzwoitym poziomie (aczkolwiek i w tej sferze dałoby się jeszcze sporo zrobić). Przykładem owej współpracy był właśnie piątkowy koncert."

**********
Our report from the concert "New works from Visegrád Group coutries"
**********


Muzyczny debiut Petera Warhola

Muzyka

W imieniu SP Records mamy przyjemność przedstawić muzyczny debiut artysty, o intrygującym pseudonimie twórczym - Peter Warhol!

Wokalista, współtworzący grupę muzyczną Zmaza, rozpoczął właśnie swój nowy projekt, który jest swoistym mixem wielu gatunków muzycznych. W jego singlowym numerze "Pozor! Czeski rap", usłyszymy więc mieszankę disco, popu, elektro i wielu innych rodzajów muzyki.

Piosenka utrzymana jest w lekkim tonie, a jej treść żartobliwie nawiązuje do niuansów języka czeskiego. Figlarny charakter ma również teledysk, który przyciąga uwagę ze względu na występujący w nim zespół cheerleaderek.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia klipu, który dostępny jest pod tym linkiem.

**********
See the new clip by Peter Warhol
**********