Nawigacja

Ostatnie artykułyINSTYTUT SŁOWACKI/ WARSZAWA

Rudeboy/ Bielsko-Biała


- 02.06.2017 - Backfliping Dog, Six-Score
- 03.06.2017 - Rap&Roll Festival
- 05.06.2017 - Moka Only
- 09.06.2017 - Shvpes
- 10.06.2017 - Helroth, Radogost, Runika, River of Time
- 12.06.2017 - Void Inn, Skandal
- 16.06.2017 - Pro8l3m, Włodi
- 19.06.2017 - Sepultura
- 22.06.2017 - Afu-Ra
- 23.06.2017 - BB Froggers, Paranoica, Borderline, Demeted
- 30.06.2017 - Booze & Glory
- 01.07.2017 - Nuclear, Conflicted, Nuclear Holocaust, Consumer

- 22.07.2017 - Walk + Czad Party

- 28.07.2017 - Animus Mortis

- 29.07.2017 - Skapearda & Kompromitacja

Zapraszamy na wernisaż wystawy Jána Kudlički w Instytucie Słowackim

WystawaW imieniu Instytutu Słowackiego zapraszamy na dzisiejszy wernisaż wystawy Jána Kudlički, zatytułowanej "Transformacje", który odbędzie się w siedzibie Instytutu Słowackiego, przy ul. Krzywe Koło 12/14a o godzinie 17:30.

"Wystawa przedstawia wybór z twórczości autora z lat 2013-2016, skupiony wokół dwóch motywów: krajobrazu i Madonny. Pierwszy z tematów, którym autor zajmuje się programowo już od lat 70. XX wieku, składa się z kilku cyklów (Odbicie krajobrazu, Pejzażoprzestrzenie, Pejzażopartytury, Z mojego herbarza). W nich transformuje prawdziwy krajobraz, redukując go do formy minimalnej.
Madonna natomiast jest motywem, którego podstawą staje się przesunięcie sakralnej, ludowej tematyki do sfery profanum, wyrażonej na pomocą minimalistycznej kompozycji.
Dzieła Jána Kudlički (ojca znanego słowackiego scenografa Borisa Kudlički) powstają w wyniku łaczenia różnych technik - perforacji, ołówka, pastelu, akwareli - na płótnie i na papierze."

**********
Vernissage of the exhibition of Ján Kudlička in Slovak Institute today at 5:30 p.m.
**********


Jethro Tull zagra w grudniu w Krakowie i Bydgoszczy

MuzykaLegendarna formacja Jethro Tull wraz ze swoim liderem Ianem Andersonem wystąpi z niesamowitym show na dwóch koncertach w Polsce. Grupa która swoją działalność rozpoczęła w 1967 roku zagra w Krakowie (02.12.2017) i Bydgoszczy (03.12.2017).

Bilety trafią do sprzedaży w czwartek 20 kwietnia o godzinie 12.00 i będą dostępne za pośrednictwem portali www.ticketpro.pl na koncert krakowski oraz www.ticketpro.pl i www.eventim.pl na koncert bydgoski.

Przedsprzedaż w Krakowie będzie obejmowała pulę tylko 200 sztuk biletów w cenie 159 zł.

Wydarzenie na FB.

Organizatorem koncertów jest firma Cinematographer Productions.

**********
Jethro Tull will play in Kraków on 02.12.2017 and in Bydgoszcz on 03.12.2017.
**********


Kazik Staszewski zdradza szczegóły nowego albumu

MuzykaNowy album Kazika Staszewskiego powstanie we współpracy z poznańskim Kwartetem ProForma.

Płyta będzie zawierała szesnaście utworów do tekstów poety Stanisława Staszewskiego, ojca Kazika.
Utwory na krążku będą miały różnorodny charakter – od nastrojowych ballad do mocnych tekstów politycznych.

Wydawnictwo zatytułowane będzie „Syn Staszka”, co nawiązuje do płyt Kultu „Tata Kazika” z 1993 roku i „Tata 2”, która ukazała się w 1996 roku.
Wiemy, że fani czekają na ten album i jesteśmy przekonani, że „ Syn Staszka” powtórzy sukcesy poprzednich wydawnictw. Tym razem za muzykę odpowiedzialny jest Kwartet ProForma, co nada piosenkom zupełnie nowego charakteru.

Płyta ukaże się 19 maja nakładem SP Records.

**********
Kazik & Kwartet ProForma will release a new album "Syn Staszka" by SP Records on 19.05.2017.
**********Jinjer, Chemia, Rap Spontan i Ozaena... w Rudeboy'u

MuzykaKolejna informacja z klubu Rudeboy:

Po świątecznym odpoczynku, spalamy wszystkie nadprogramowe kalorie podczas koncertów w Rudeboy’u! Zaczynamy już od wtorku z ukraińskim Jinjer. W piątek koncert zespołu Chemia z uczestnikiem „Idola” – Mariuszem Dybą - na wokalu. Sobota to 2. edycja Rap Spontan, a w niedzielę zapraszamy na włoski groove metal – Oazena!

Jinjer wraca do Polski! Pierwszy koncert zagrają w Rudeboy Club – 18.04.2017! Jinjer to ukraiński zespół łączący progresywny metalcore, groove metal z elementami funku, reggae i jazzu. Głównym elementem rozpoznawalnym Jijner jest bardzo silny wokal Tatiany Shamaiyuk. Szykuje się mocne uderzenie koncertowe! Bilety: 30 zł w przedsprzedaży i 40 zł w dniu koncertu.
Wydarzenie na FB.

21.04.2017 w Rudeboy’u koncert zespołu Chemia oraz goście specjalni: Killing Silence i TRT! Chemia w 2017 roku otwiera nowy rozdział w swojej muzycznej historii. Z końcem roku 2016 do zespołu dołączyli dwaj nowi muzycy: wokalista Mariusz Dyba (finalista programu Idol) oraz gitarzysta Maciek Papalski. Koncertowa Chemia 2017 to nowa jakość, energetyczne i profesjonalne show składające się z utworów pochodzących z ostatnich płyt „The One Inside” i „Let Me” w nowej zaskakującej interpretacji, ale także kilka niespodzianek. Start: 18:30. Bilety; przedsprzedaż 35 zł, w dniu koncertu - 45 zł.
Wydarzenie na FB.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Jinjer, Chemia and Oazena will play this week in Rudeboy Club in Bielsko-Biała.
**********


87 czytań

Skład 37. Rawa Blues Festival w komplecie!

MuzykaKilkadziesiąt zgłoszeń, w tym również z USA, Wielkiej Brytanii, Czech, Izraela, Włoch, Białorusi i Szwecji, bardzo wysoki poziom wykonawców i trudny orzech do zgryzienia dla Rady Artystycznej, która 8 kwietnia spotkała się w Katowicach by wybrać zespoły, które zagrają na Dużej i Małej Scenie tegorocznego festiwalu Rawa Blues.

- Dziękuję wszystkim, którzy nadesłali swoje materiały, zarówno w elektronicznej, jak i tradycyjnej formie. Cieszę się, że tylu ludzi gra bluesa i to w różnych odmianach – mówi Irek Dudek, dyrektor Rawy Blues.

Oprócz niego, w składzie Rady Artystycznej znaleźli się: Jan Chojnacki, Ryszard Gloger, Marek Jakubowski, Grzegorz Kapołka i Łukasz Kobiela. Do występu na Dużej Scenie katowickiego „Spodka" zostali zaproszeni: Grzegorz Kapołka Trio, Sobo Blues Band (Izrael), Wes Gałczyński & Power Train, duet Pola Chobot & Adam Baran oraz Two Timer.

Natomiast na Małą Scenę zaproszono: Forsal, Rockomotive, Tandeta Blues Band, Hold Blues, Blackberry Brothers. Adama Bartosia oraz Huberta Szczęsnego. Artyści, którzy zagrają na Małej Scenie mają jeszcze szansę, by „wskoczyć" na główną estradę „Spodka". Taka nagroda – jak co roku – czeka na laureata, którego wybierze jury złożone z przedstawicieli festiwalowej publiczności.

37. Rawa Blues Festival potrwa trzy dni. 28 września gratka dla wielbicieli gitarowych popisów – klinika prowadzona przez Sonny'ego Landretha, mistrza techniki slide. Dzień później, oprócz drugiego dnia warsztatów, koncert w sali NOSPR z udziałem Eden Brent oraz Irek Dudek Big Band. W sobotę blues rozbrzmiewał będzie w „Spodku", a wśród zagranicznych gwiazd: Kris Barras Band, Tim Woodson & Heir Harmony, Sonny Landreth i Marcus King Band.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Rawa Blues 2017 - line-up completed.
**********


99 czytań

Spare Bricks Pink Floyd Tribute Band zagra w grudniu w Krakowie

MuzykaW imieniu Galicji Productions zapraszamy na koncert "PINK FLOYD w BLASKU KSIĘŻYCA" - SPARE BRICKS Pink Floyd Tribute Band, który odbędzie się 16.12.2017 w Kijów Centrum w Krakowie (al. Krasińskiego 34)

Otwarcie wejść: 18:30 Start: 20:00
Bilety: przedsprzedaż 90 zł, 80 zł, 70 zł, w dniu koncertu: 100 zł, 90 zł, 80 zł

Poczuj się jak na prawdziwym koncercie Pink Floyd! Na dwugodzinne muzyczne przedstawienie zaprasza grupa Spare Bricks, czołowy polski coverband tego zespołu. Usłyszymy m.in. "Another Brick in the Wall part II", "Shine on You Crazy Diamond", "Comfortably Numb", "Wish You Were Here", "Hey You", "Echoes" oraz prawie całą płytę "The Dark Side of the Moon". Czeka nas wspaniałe widowisko multimedialne, przygotowane na wzór niezapomnianych koncertów Pink Floyd. Pojawi się m.in. słynny floydowski mur, specjalne światła, lasery. Będą też oryginalne floydowskie wizualizacje i filmy.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Spare Bricks Pink Floyd Tribute Band will play in Kraków on 16.12.2017.
**********


85 czytań

Slot Art 2017: koncerty i warsztaty w pocysterskim klasztorze!

MuzykaTegoroczna edycja Slot Art Festival potrwa od 4 do 8 lipca. Jak co roku, w przepięknym i olbrzymim zespole klasztornym Opactwa Cystersów w Lubiążu na Dolnym Śląsku spotka się kilka tysięcy młodych (i nie tylko), twórczych osób.

Festiwal to miejsce spotkania fanów najróżniejszych gatunków muzycznych, miłośników kuglarstwa, sportów ekstremalnych, wszelkich sztuk i rzemiosł oraz ludzi, którzy cel swojego życia upatrują w zaangażowaniu społecznym.

Program festiwalu to kolaż najróżniejszych elementów: prawie sto warsztatów artystycznych, sportowych i językowych, kilka scen grających rozmaitą muzykę, kino fabularne i dokumentalne, scena literacka, wykłady i spotkania z gośćmi specjalnymi. To właśnie dzięki tej różnorodności uczestnicy odkrywają nowe przestrzenie, poznają ludzi o zainteresowaniach całkowicie odmiennych, niż ich własne.

Więcej informacji w rozwinięciu newsa.

**********
Slot Art Festival will take place in Lubiąż between 04-08.07.2017.
**********


119 czytań

Wykład o "Zastawie spiskim" w Instytucie Słowackim

Agencja Metal MundusW imieniu Instytutu Słowackiego w Warszawie zapraszamy na wykład pana Petera Žarnovskiego, zatytułowany "Zastaw spiski (1412 - 1772) jako precedens prawa międzynarodowego".

Wykład odbędzie się dzisiaj, tj. 30.03.2017 r. w siedzibie Instytutu Słowackiego, ul. Krzywe Koło 12/14a w Warszawie o godzinie 17:30.

Zachęcamy do przyjścia miłośników Słowacji, historii, prawa.

"Na terenach pogranicznych często dochodzi do sytuacji, które powodują różnorakie skutki polityczne lub ekonomiczne. Do tej kategorii wydarzeń można zaliczyć Zastaw spiski (większość mieszkańców zastawionych 16 miast była pochodzenia słowackiego), który miał nie tylko ogromny wpływ na stosunki międzynarodowe między Królestwem Węgier a Polską, ale również kształtował dzieje polityczne i kulturalne tego regionu przez 360 lat. Można zatem spokojnie stwierdzić, że taki stan nie znajduje analogii w dziejach Europy i stanowi pewnego rodzaju precedens w ramach ówczesnego prawa międzynarodowego".

**********
Lecture about "Spis towns pledge" in Slovak Institute in Warsaw today at 5:30 p.m."
**********


Trzej muszkieterowie i Quo vadis - klasyki z Teatrem Montownia w kwietniu

TeatrDwa klasyki i to, co widzowie kochają najbardziej: nieoczekiwane zwroty akcji, barwne postaci i nieustannie zmieniający role aktorzy MONTOWNI.

Dumas i Sienkiewicz z przymrużeniem oka i nutką ironii. Zabawa w teatr, gra ze stereotypami i popkulturowymi wyobrażeniami na temat doskonale wszystkim znanych powieści.

Klasyka zostanie rozmontowana już niebawem:

1 i 2 kwietnia - TRZEJ MUSZKIETEROWIE, Teatr WARSawy
8 i 9 kwietnia - QUO VADIS, Teatr Powszechny

Więcej informacji o spektaklach w rozwinięciu newsa.

**********
"Trzej muszkieterowie" (The three musketeers) & "Quo Vadis" by Montownia in April in Teatr WARSawy & Teatr Powszechny.
**********


108 czytań

Renata Przemyk zaśpiewa piosenki Cohena w Krakowie!

MuzykaW imieniu firmy Galicja Productions zapraszamy na koncert "Renata Przemyk śpiewa piosenki Leonarda Cohena", który odbędzie się 07.04.2017 w Kijów Centrum w Krakowie (al. Krasińskiego 34)

Otwarcie wejść: 18:30, start: 20:00
Bilety - przedsprzedaż 90 zł, 80 zł, 70 zł , w dniu koncertu: 100 zł, 90 zł, 80 zł

Zaczęło się od spektaklu „Boogie Street” z udziałem Renaty Przemyk, który miał premierę we wrześniu 2016 roku w Teatrze Starym w Lublinie. Renata Przemyk, śpiewając songi Leonarda Cohena z polskimi tekstami, odkrywa jego inne oblicze….

Renata Przemyk jest artystką niezwykłą, która od lat konsekwentnie podąża własną drogą, nie poddając się zewnętrznym wpływom, łącząc doskonałe kompozycje z nieszablonowymi pomysłami na aranżacje utworów. Piosenki w wykonaniu artystki angażują słuchacza nie tylko pod względem muzycznym, ale także zmuszają do skupienia się na przekazie niesionym przez słowa, nacechowane rzadko spotykanym na polskiej scenie muzycznej poetyckim urokiem. Artystka ma na swoim koncie wiele płyt i nagród, została doceniona zarówno przez krytykę jak i publiczność.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
"Renata Przemyk sings Cohen's songs" on 07.04.2017 in Kraków.
**********


102 czytań

Octavia - "Plus Minus - Infinity"

MuzykaPrzedstawiamy premierowy singiel “Plus Minus Infnity” w wykonaniu Octavii. Utwór został nagrany, wyprodukowany i wydany przez brytyjskiego wydawcę Cosmo Entertainment. Zapowiada nowy album artystki, nad którym pracują muzycy znani ze współpracy m.in. z Amy Winehouse.

Do utworu powstał teledysk, który można obejrzeć pod tym linkiem.

W ubiegłym roku szerokim echem odbił się w mediach jej cover utworu „Writings on the Wall” z filmu z Jamesem Bondem „Spectre”. Do tej piosenki powstał niezwykły klip.

Do tej pory artystka kojarzona była ze środowiskiem jazzowym: polskim i brytyjskim, ale zdecydowała się pokazać tym razem z innej strony. Tworzy swój własny muzyczny styl łącząc w POPie słowiańską melodyjność z hip hopowym groovem i tanecznymi rytmami. Jej nowy utwór jest tego przykładem. Octavia nazywa ten styl FUTURE POP. Skąd takie określenie? „Muzyka pochłania mnie całkowicie. Robiłam w życiu wiele rzeczy, ale muzyka zawsze była na pierwszym miejscu. Ciągle szukam inspiracji. Moje utwory powstają w sposób częściowo tradycyjny, ale częściowo w sposób będący znakiem naszych czasów - wirtualnie, na łączach z ludźmi z kilku kontynentów. Starałam się wykorzystać tę wielowątkowość i różnorodność kultur środowiska, z którym pracuję. Słychać to w mojej muzyce.”

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
See the new video-clip by Octavia.
**********


109 czytań

Zobacz jak wygląda wieczór magii i muzyki!

MuzykaHarry Potter i Kamień Filozoficzny ™ - in Concert coraz bliżej - w kwietniu po raz pierwszy w Polsce!
Film promocyjny: link.

Machnięcie różdżką – a w przypadku mugoli – kliknięcie myszką, dzieli nas od przeżycia magicznego wieczoru z Harrym Potterem. Pierwsza część filmu zadebiutowała 15 lat temu – dziś wraca niczym Sami-Wiecie-Kto, w nowej odsłonie – film wyświetlany na wielkim ekranie z muzyką na żywo! Niezapomnianą ścieżkę dźwiękową autorstwa jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej - Johna Williamsa, w całości wykona orkiestra symfoniczna Sinfonietta Cracovia!

07 kwietnia – Hala Torwar | WARSZAWA
09 kwietnia – ERGO Arena GDAŃSK/SOPOT
11 kwietnia – Hala Stulecia | WROCŁAW
12 kwietnia – TAURON Arena KRAKÓW

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Harry Potter i Kamień Filozoficzny ™ - in Concert (Harry Potter and the Sorcerer's Stone in Concert) - four times in Poland.
**********


105 czytań

Zapraszamy na promocję książki w IS

LiteraturaW imieniu Instytutu Słowackiego w Warszawie zapraszamy na promocję publikacji "Bratysława - miasto na skrzyżowaniu kultur", która odbędzie się dzisiaj, 23.03.2017 w Instytucie Słowackim w Warszawie (ul. Krzywe Koło 12/14a).

Rozpoczęcie o godzinie 17:30.

"Wydana na początku tego roku publikacja stanowi zbiór materiałów prezentowanych podczas konferencji, która odbyła się w Instytucie Słowackim w październiku 2016 r. W opublikowanych 16 referatach słowaccy i polscy historycy, archiwiści, językoznawcy, literaturoznawcy i historycy sztuki skupili się przede wszystkim na językowej, etnicznej i kulturalnej różnorodności Bratysławy."

**********
Promotion of the book "Bratysława - miasto na skrzyżowaniu kultur" (Bratislava- the city on the culture's crossroad) in Slovak Institute in Warsaw today.
**********


Boogie prosto z Delty na Rawie Blues! Rusza sprzedaż biletów

MuzykaPora ogłosić pierwszą gwiazdę, która podczas 37. Rawa Blues Festival wystąpi na scenie katowickiego NOSPR-u. To znakomita amerykańska pianistka i wokalistka, trzykrotna laureatka Blues Music Awards, porównywana do Bessie Smith, Diany Krall i Arethy Franklin, pochodząca z kolebki bluesa – Eden Brent.

Eden – nosząca przydomek „Little Boogaloo”, który nadał jej muzyczny mentor Boogaloo Ames - dorastała w muzycznej rodzinie w Greenville, leżącym w Delcie Mississippi. Pierwszych nut nauczył ją dziadek, kiedy miała zaledwie trzy latka. - Zawsze uwielbiałam grać na fortepianie, ale szczerze nienawidziłam czytania nut oraz ćwiczeń. Wszystko zmieniło się, kiedy zaczęłam przygodę z jazzem i bluesem – wspomina artystka.

Ruszyła już sprzedaż biletów na 37 Rawa Blues Festival. Są one dostępne w ogólnopolskiej sieci Ticketpro oraz na stronie www.rawablues.com

Więcej informacji w rozwinięciu newsa.

**********
Eden Brent will sing at the 37th Rawa Blues Festival!
**********


120 czytań

Rotting Christ, Holyguns i Secret Sphere... w Rudeboy'u

MuzykaPierwszy dzień wiosny już niebawem, a tymczasem w Rudeboy’u ostatnie „zimowe” koncerty! W piątek długo wyczekiwany koncert Rotting Christ, sobota to Holyguns, w niedzielę natomiast wystąpią Secret Sphere, DGM oraz Trick or Treat.

Jedyny koncert w Polsce – ROTTING CHRISTw Rudeboy’u już 17.03.2017! Trasa koncertowa Bloodsheed Rituals World Tour 2016, promująca ich ostatni album, zakończyła się w grudniu jednak zespół postanowił odwiedzić kilka dodatkowych miejsc w Europie, które są dla nich szczególnie ważne. Wśród tych miejsc - Rudeboy Club, w którym wystąpili już dwukrotnie i pozytywnie wspominają nasza gościnność i publiczność. Supporty: Outre oraz Proch. Bilety: w przedsprzedaży: 66,60 zł, w dniu koncertu : 77,70 zł.
Wydarzenie na FB

18.03.2017 r. - koncert premierowy zespołu HOLYGUNS, poprzedzający pierwsze wydawnictwo zespołu pt.: Blizny. Poza zespołem Holyguns wystąpi zaprzyjaźniony zespół GRAVITY OFF oraz ASLAN. Start: 19:00. Bilety: w przedsprzedaży 10 zł, w dniu koncertu 15 zł.
Wydarzenie na FB

Nie lada gratka dla miłośników progresywnego power metalu: włoskie zespoły SECRET SPHERE, DGM oraz TRICK OR TREAT ogłosiły wspólną trasę Triumvirate Tour! W Rudeboy’u pojawią się już 19.03.2017. Secret Sphere tworzy swoją własną markę Symphonic Power Metalu: chwytliwe refreny, majestatyczne ustalenia, wielu wpływów muzycznych (od hard rocka do metalu progresywnego) są głównymi składnikami ich muzycznej receptury. DGM zrobił kolejny znaczący krok wydając w 2016 roku album "The Passage". Trick or Treat to włoski zespół power metalowy założony jako hołd zespołu Helloween. Bilety: 25 zł w przedsprzedaży i 35 zł w dniu koncertu.
Wydarzenie na FB

**********
Rotting Christ, Holyguns, Secret Sphere, DGM and Trick or Treat will play in Rudeboy Club this weekend.
**********


Gwiezdne Wojny Koncertowo w ICE Kraków Congress Centre już 19 marca 2017!

MuzykaProducenci i twórcy projektu Queen Symfonicznie zapraszają na dwa wyjątkowe koncerty w Centrum Kongresowym ICE Kraków - 19 marca 2017!

‘Gwiezdne Wojny Koncertowo’ to multimedialne show w wykonaniu Hollyłódzkiej Orkiestry Filmowej i orkiestry Alla Vienna oraz chóru Vivid Singers, pod dyrekcją Adama Klocka. Wzbogacone o niezwykłe wizualizacje i znakomitą grę świateł.

Na repertuar koncertu złoży się słynna muzyka Johna Williamsa do wszystkich części filmowej sagi George'a Lucasa. Nie zabraknie najbardziej znanych motywów, takich jak "Marsz Imperialny". Ale to oczywiście nie wszystko. Scenografie uzupełnią postacie z filmów, a efekty wizualne sprawią, że widz poczuje się jak w kinie.

Dodatkowo w foyer przed koncertami będzie można podziwiać modele z Gwiezdnych Wojen stanowiące część kolekcji yavin.pl

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Gwiezdne Wojny Koncertowo (Star Wars in Concert) - two concerts in Kraków on 19.03.2017.
**********


112 czytań

"Widziałem wszystkie kościoły Słowacji" - jutro wernisaż wystawy w Instytucie Słowackim w Warszawie

WystawaW imieniu Instytutu Słowackiego w Warszawie zapraszamy na wystawę Zdenko Dzurjanina - "Widziałem wszystkie kościoły Słowacji" według koncepcji kuratorskiej Pavla Demeša.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16.03.2017 w Instytucie Słowackim w Warszawie o godz. 17:30.

Na realizację tego unikalnego, historyczno-geograficznego i fotograficznego projektu, jego autor zdecydował się w czasie, gdy był jeszcze studentem. W ciągu ośmiu lat odwiedził wszystkie słowackie wsie i miasta (łącznie 2927) i sfotografował każdy kościół (4124 obiekty).

**********
Vernissage of the exhibition of the photographs of Zdenko Dzurjanin "I saw all the churches in Slovakia" tomorrow in the Slovak Institute in Warsaw.
**********


Gospel wraca na Rawę Blues!

MuzykaTrzy lata temu jedną z gwiazd festiwalu Rawa Blues była słynna formacja gospel Blind Boys of Alabama. Dała świetny występ, gorąco przyjęty przez publiczność. W tym roku muzyka gospel znów zabrzmi w katowickim „Spodku”. Zadba o to wokalista Tim Woodson z zespołem The Heirs of Harmony. Amerykanie są kolejnymi zagranicznymi gwiazdami 37 edycji największego bluesowego festiwalu pod dachem.

Tim Woodson występował niegdyś w grupie The Mighty Clouds of Joy, wielokrotnie nominowanej do nagród Grammy (trzykrotnie z powodzeniem). W 1992 roku wokalista zreorganizował The Heirs of Harmony, której współzałożycielem był jego ojciec Luke. Od ponad 25 lat głoszą ewangeliczny przekaz poprzez muzykę i śpiew. Należą do grona najlepszych i najpopularniejszych formacji gospel w USA. Wizytówką zespołu jest koncertowa płyta „Millionaire”, zarejestrowana w Newport News. Warto posłuchać jej przed pierwszą wizytą Woodsona w Polsce.

Jak się prezentuje Tim Woodson & The Heirs of Harmony można zobaczyć pod tym linkiem.

Więcej informacji w rozwinięciu news.


**********
Tim Woodson and The Heirs of Harmony will sing on Rawa Blues Festival this year!
**********


110 czytań

"Casanowa w Warszawie" - relacja ze spektaklu baletowego

TeatrDzisiaj nasz dział relacji teatralnych powiększył się o krótki opis wrażeń, jakich nasza redakcyjna koleżanka doznała podczas oglądania spektaklu baletowego "Casanowa w Warszawie".

Libretto baletu, autorstwa Pawła Chynowskiego, oparte jest na pamiętnikach Giacoma Casanovy, który na przełomie lat 1765/1766 gościł w Warszawie. Reżyserem i choreografem spektaklu jest Krzysztof Pastor. W spektaklu wykorzystano muzykę W.A.Mozarta

Krótką relację z tego wyjątkowego można przeczytać pod tym linkiem.

Fragment relacji: "No cóż, znawczynią nie jestem. Wydawało mi się, że to przerośnie moje zdolności pojmowania sztuki. A tu niespodzianka... Za pomocą tańca została opowiedziana historia, którą nie tylko świetnie zrozumiałam, ale wychodząc z teatru miałam wrażenie, że obejrzałam zwyczajne przedstawienie, pełne dialogów. To tak działa? Już wiem, dlaczego niektórych to kręci. Klasyka i dobra sztuka bronią się same."

**********
Our report from the ballet "Casanova w Warszawie".
**********


"Gramy dla Dominika!" - koncert charytatywny już 17 marca w Katowicach.

MuzykaW piątek 17 marca w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach odbędzie się koncert charytatywny „Gramy dla Dominika” z udziałem zespołów Hengelo oraz Gabi Gąsior & Holy Noiz. W trakcie koncertu, fundacja Iskierka, której chłopiec jest podopiecznym, zorganizuje zbiórkę pieniędzy na leczenie chłopca. Nie zabraknie również dodatkowych atrakcji wspierających Dominika.

Będzie można zdobyć wydawnictwa muzyczne z autografami m.in. płyty takich wykonawców, jak: Mark Knopfler (lider legendarnej grupy Dire Straits), Ray Wilson (były wokalista legendarnej grupy Genesis), Imany, Dżem, De Mono, Lombard, Shakin’ Dudi, Ewelina Lisowska, Izabela Trojanowska, Anita Lipnicka czy Maciej Balcar oraz wyjątkowy album, wydany z okazji 35-lecia festiwalu Rawa Blues, podpisany przez Dyrektora festiwalu Ireneusza Dudka.Gabi Gąsior & Holy Noiz

Szczegółowe informacje na temat Dominika, można znaleźć na stronie internetowej fundacji Iskierka pod tym linkiem

„Gramy dla Dominika!” - 17 marca 2017, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach - Osiedle Witosa.
Godzina 18:00, wstęp wolny

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
"Gramy dla Dominika" (We play for Dominik) in Katowice on 17.03.2017.
**********


133 czytań