Goście 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Film

Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko filmy. To wyjątkowy dialog między twórcami a Widzami. Z roku na rok staramy się zaprosić jak najwięcej filmowców, którzy zaspokoją ciekawość publiczności podczas Q&A organizowanych po pokazach. Naszych gości zaprosiliśmy ze względu na ich niezwykłe doświadczenie i olbrzymi talent. Zapraszamy na spotkania po projekcjach!

Podczas 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego będzie można spotkać ponad 150 gości z całego świata, w tym festiwal odwiedzą m.in.:

Andrzej Jakimowski

Polski reżyser, scenarzysta, producent. Urodził się w 1963 roku w Warszawie. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na WRiTV Uniwersytetu Śląskiego. W latach 90-tych tworzył filmy dokumentalne. Jego debiut fabularny „Zmruż oczy” (2003) otrzymał nagrody na festiwalach w Mannheim, San Francisco, Soczi, Gdyni oraz cztery Polskie Nagrody Filmowe. Jego drugi film fabularny „Sztuczki” (2007) otrzymał ponad 30 nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Wenecji oraz FIPRESCI Prize w Bratysławie, a także Złote Lwy w Gdyni oraz Polską Nagrodę Filmową za Najlepszą Reżyserię. W 2009 roku był polskim kandydatem do Oscara. Jego trzeci film fabularny „Imagine” (2012) miał premierę na festiwalu w Toronto. Film otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Reżysera i Nagrodę Publiczności na 28. WFF. „Pewnego razu w listopadzie...” to najnowszy film reżysera.

Sergei Loznitsa

Ukraiński reżyser, urodzony w 1964 roku w Baranowiczach (obecnie Białoruś). W 1981 roku rozpoczął studia na Narodowym Technicznym Uniwersytecie Ukrainy. W latach 1991-1997 studiował reżyserię oraz produkcję filmową na WGiK w Moskwie. W 2001 roku wyemigrował do Niemiec. Jego trzy filmy fabularne: „Szczęście ty moje” (2010) „We mgle” (2012), „Łagodna” (2017) oraz dedykowany ukraińskiej rewolucji dokument „Majdan. Rewolucja wolności” (2014) miały swoje światowe premiery na festiwalu w Cannes.

Márta Mészáros

Reżyserka i scenarzystka, urodziła się w 1931 roku w Budapeszcie. Ukończyła studia w szkole filmowej WGiK w Moskwie. Po powrocie do kraju zrealizowała blisko trzydzieści filmów dokumentalnych. Od 1968 roku, kiedy to zadebiutowała filmem „Dziewczyna”, zrealizowała ponad 20 pełnometrażowych filmów fabularnych. Jej „Dziennik dla moich dzieci” (1984) otrzymał nagrodę główną na festiwalu filmowym w Cannes. W swojej karierze zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym: Złotego Niedźwiedzia na Berlinale, Złoty Medal na festiwalu w Chicago, Srebrną Muszlę festiwalu w San Sebastian oraz nagrodę FIPRESCI na festiwalu filmowym w Cannes. „Aurora Borealis - Északi fény” (2017) to jej najnowszy film.Emer Reynolds

Reżyserka filmów dokumentalnych i wielokrotnie nagradzana montażystka, na stałe mieszkająca w Dublinie. Studiowała fizykę i matematykę w Trinity College. Zadebiutowała w 2001 roku filmem krótkometrażowym „The Widow’s Son”. Jej fascynacja eksploracją kosmosu doprowadziła do stworzenia filmu „The Farthest” (2017). To pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny, który wyreżyserowała sama.

Jean Libon

Producent, scenarzysta i reżyser, urodzony w 1946 roku w Antheit w Belgii. Ukończył Institut des Arts de Diffusion (IAD) w Brukseli w 1970 roku. Wyprodukował liczne filmy krótkometrażowe i dokumentalne dla telewizji. Jest jednym z pomysłodawców i producentów słynnego belgijskiego programu dokumentalnego „Strip-Tease”. „Ni juge, ni soumise” (2017) to jego pełnometrażowy debiut reżyserski.

Veronica Kedar

Izraelska reżyserka, scenarzystka, montażystka, producentka i aktorka, urodzona w Tel Awiwie w 1984 roku. Wyreżyserowała liczne filmy krótkometrażowe, w tym wielokrotnie nagradzany film dyplomowy „Tail” (2008). Jej pierwszy film pełnometrażowy „Joe + Belle” (2011) był nominowany do nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej za najlepszy film. W 2012 roku otrzymała nagrodę izraelskiego Ministerstwa Kultury za wkład w tworzenie kina niezależnego. „Family”, jej trzeci film pełnometrażowy, otrzymał Post-Production Award na festiwalu w Hajfie 2016 oraz nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w Jerozolimie 2017.

Dražen Kuljanin

Szwedzki scenarzysta i reżyser filmowy. Urodzony w Bośni w 1980 roku, gdzie jego dziadek pracował jako kinooperator w miejscowym kinie. Absolwent scenariopisarstwa w szkole Broby Grafiska. Przez ponad 15 lat zrealizował wiele filmów krótkometrażowych. W 2014 roku zadebiutował jako reżyser filmu pełnometrażowego filmem „Jak zatrzymać ślub”. Film prezentowany był na 30. Warszawskim Festiwalu Filmowym w Konkursie 1-2, w którym otrzymał główną nagrodę. „En Balkan Noir” (2017) jest jego drugim filmem pełnometrażowym.Ralston Gonzales Jover

Reżyser i scenarzysta z Filipin, urodzony w 1965 roku. Studiował sztukę filmową, specjalizując się w scenariopisarstwie, na Mowelfund Film Institute w Manili. W 2006 roku napisał swój pierwszy scenariusz do filmu „Kubrador” w reżyserii Jeffrey'a Jeturiana. Przez ostatnie szesnaście lat pracował jako scenarzysta przy projektach telewizyjnych. W 2009 roku zadebiutował jako reżyser filmem „Bakal Boys”. „The Bomb” (2017) jest najnowszym filmem w dorobku reżysera.

Rodrigo H. Vila

Reżyser i producent, urodzony w 1970 roku w Argentynie. W 1998 roku założył w Buenos Aires firmę producencką Cinema 7 Films, której dyrektorem generalnym jest do dzisiaj. Zadebiutował w 2008 roku serią dokumentów historycznych „Secret Societies: The String Pullers”. „Tango en París, Recuerdos de Astor Piazzolla” (2017) jest jego najnowszym filmem dokumentalnym.

Christian Tafdrup

Duński reżyser, dramaturg i aktor, urodzony w 1978 roku. Ukończył Wydział Aktorski Duńskiej Państwowej Szkoły Teatralnej (Statens Teaterskole) w 2003 roku. Gra zarówno w filmach, jak i serialach. Jako reżyser zadebiutował w 1999 roku filmem krótkometrażowym „Kopisten”. Zrealizował kilka filmów krótkometrażowych, w 2016 roku wyreżyserował swój pierwszy film pełnometrażowy „Parents”. „En frygtelig kvinde” (2017) to jego drugi film pełnometrażowy.

***********

Na stronie internetowej WFF jest już dostępny szczegółowy kalendarz projekcji, dzięki któremu można sporządzić swój własny harmonogram seansów festiwalowych.

Po sporządzeniu własnego kalendarza projekcji, będzie można przygotować wydruk zamówienia w formacie pdf z query kodem ułatwiającym złożenie zamówienia w punkcie przedsprzedaży.

Przedsprzedaż rozpoczęła się w czwartek 5 października w Kinotece o godzinie 11.00, przedsprzedaż online ruszyła 5 października o 18.00.

W miejscach festiwalowych można znaleźć drukowane harmonogramy i gazetki.

Więcej informacji o filmach prezentowanych podczas 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego na wff.pl


**********
Special guests on the 33rd Warsaw Film Festival
**********