Mistrz techniki slide zagra na 37. Rawa Blues Festival!

MuzykaZnamy pierwszą zagraniczną gwiazdę tegorocznej edycji Rawa Blues Festival. To znakomity amerykański gitarzysta Sonny Landreth, specjalizujący się w technice slide. Muzyk spotka się także z festiwalową publicznością nie tylko na scenie katowickiego „Spodka”, ale także podczas gitarowej kliniki!

Był jedynym białym muzykiem w Red Hot Louisiana Band – formacji założonej przez gwiazdę zydeco Cliftona Cheniera. Współpracował również z ojcem chrzestnym brytyjskiego bluesa Johnem Mayallem, jego gitarę słychać na solowej płycie Marka Knopflera „Golden Heart” oraz koncertowym wydawnictwie eks-lidera Dire Straits „A Night In London”. Od 2004 roku zapraszany jest przez Erika Claptona do występów na jego festiwalu Crossroads – skupiającego tuzy współczesnego bluesa. Zresztą Clapton określił niegdyś Landretha mianem „jednego z najbardziej zaawansowanych technicznie gitarzystów na świecie”.

Zobacz wideo: Sonny Landreth i Eric Clapton “Promise Land” : https://www.youtube.com/watch?v=MENVyieB8rY

Sonny Landreth ma również pokaźną solową dyskografię. Zadebiutował w 1981 roku płytą „Blues Attack”, najnowszy album 66 - letniego obecnie muzyka nosi tytuł „Bound By The Blues” (czyli „Związany z bluesem”) i jest hołdem złożonym mistrzom gatunku. Artysta sięgnął między innymi po słynne standardy „Dust My Broom” i „Key To The Highway”, a „Firebird Blues” poświęcił pamięci zmarłego niedawno Johnny'ego Wintera. Jego album z 2003 roku - „The Road We're On” - był nominowany do prestiżowej nagrody Grammy.

Artysta prezentuje unikatowy styl grania techniką slide: charakterystyczną rurkę zakłada na mały palec lewej dłoni, co pozwala mu grać pozostałymi palcami na pojedynczych strunach.

Występ Sonny'ego Landretha podczas 37. Rawa Blues Festival oraz spotkanie z muzykiem podczas gitarowej kliniki z pewnością będzie nie lada gratką dla wielbicieli sześciu strun.

Rawa Blues to największy na świecie bluesowy festiwal organizowany w zamkniętym pomieszczeniu, laureat najbardziej prestiżowej nagrody bluesowej „Keeping The Blues Alive”. Podczas imprezy występowały największe legendy bluesa, by wspomnieć takie nazwiska jak: Junior Wells, Koko Taylor, Magic Slim, Robert Cray, czy Keb'Mo’.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 28 - 30 września 2017. Oprócz koncertów w NOSPR (29.09) i Spodku (30.09), 37. edycję rozpoczną, podobnie jak w ubiegłym roku, warsztaty gitarowe.

**********
Sonny Landreth will play on the Rawa Blues Festival this year!
**********