Recenzja filmu "Szef wszystkich szefów"

FilmObiecaliśmy umieszczenie na stronie Agencji Metal Mundus wpisów z bloga raymundus.pl, zatem pierwszy raz sięgamy do zasobów z bloga i nasz dział recenzji filmowych powiększamy o recenzję filmu Larsa von Triera - "Szef wszystkich szefów".

Ta wesoło - smutna komedia o pracy w korporacji, o wykorzystywaniu pracowników, o absolutnym nieliczeniu się z ich losem, pojawiła się w kinach w 2006 roku.

Fragment recenzji: "Czy jest śmiesznie? Owszem, jest kilka śmiesznych momentów (z przerysowanym Islandczykiem, napaloną panią od HR (w tej roli intrygująca Iben Hjejle), sztucznymi przytulankami, ale to także zapis (i to wcale nie śmieszny) korporacyjnej pracy, zapis stereotypów narodowych, przykry obraz współczesności. Kolejna wesoła-smutna piosenka."

**********
Review of the movie by Lars von Trier "Szef wszystkich szefów" (The Boss Of It All) available on our site
**********


Zmiany w Akademii Menedżerów Muzycznych!

MuzykaRekrutacja do 11. edycji Akademii Menedżerów Muzycznych trwa w najlepsze, tymczasem w samej AMM nastąpiły pewne zmiany – Przemek Kubajewski, który koordynował Akademię przez pierwsze cztery lata jej funkcjonowania, powrócił po kilkunastomiesięcznej przerwie do pracy.

Jesienią tego roku minie 5 lat, odkąd powstała Akademia Menedżerów Muzycznych, zatem szkoła obchodzi swoją okrągłą rocznicę. To kolejna okazja dla organizatorów, żeby wdrażać nowe pomysły i udoskonalać swoje działania. Jak mówi Przemek Kubajewski, który wrócił do zarządzania Akademią: Bardzo się cieszę, że wróciłem. Powracam z nowymi pomysłami, które jeszcze bardziej usprawnią AMM i tym samym pomogą naszym absolwentom i uczestnikom w swojej pracy i zdobywaniu nowych umiejętności niezbędnych do pracy w branży muzycznej.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Welcome to the Akademia Menedżerów Muzycznych (Music Managers' Academy) in Warsaw
**********


11 czytań

Czaqu - "Nic nie robię"

MuzykaMamy przyjemność przedstawić nowy utwór zespołu Czaqu - "Nic nie robię", który dostępny jest pod tym linkiem.

Najnowsza propozycja kapeli, tworzonej przez czterech muzyków z Włocławka, to energetyczny, ale zarazem melodyjny i rytmiczny rock, zaskakujący świeżością brzmienia.
Utwór "Nic nie robię" śmiało opisać można jako pozycję prawdziwie wakacyjną, tekstem nawiązującą do trudów codzienności, ale przede wszystkim do rozkoszy urlopu i relaksu.
W kadrach z klipu sceny z koncertów zespołu przeplatają się z ze scenami błogiego odpoczynku nad morzem. Utwór zapowiada nowy album zespołu Czaqu, który ukaże się w 2018 roku. Będzie to już czwarta ich płyta.

Zapraszamy do wysłuchania!

**********
Czaqu - new song "Nic nie robię" available under this link.
**********


Relacja z wystawy "Na wspólnych falach" w Instytucie Słowackim

WystawaWczoraj pojawił się wpis, dotyczący książki, zatem dzisiaj powiększamy nasz dział "Spacerem po galeriach" o krótki opis wrażeń z wernisażu wystawy "Na wspólnych falach", który odbył się w siedzibie Instytutu Słowackiego w Warszawie w dniu 10.08.2017.

Na wystawie, która ukazywała fragment ubiegłorocznej wystawy w Galerii Słowackiego Radia, zaprezentowano prace piętnastu słowackich artystów, związanych ze Stowarzyszeniem Wolnych Artystów Plastyków.

Relację z wystawy można przeczytać pod tym linkiem.

Fragment relacji: "Wystawa w Bratysławie powstała w 2016 roku, w ramach obchodów 90-lecia słowackiego radia i 60-lecia słowackiej telewizji. Ponieważ w czasie, gdy słowackie radio i telewizja powstawały, Słowacja była częścią Czechosłowacji, stąd też na bratysławskiej wystawie pojawiły się prace zarówno artystów czeskich, jak i słowackich. Do Warszawy przyjechała tylko część słowacka. Ale i ta część wystarczyła, by zainteresować się całą wystawą".

**********
Our report from the exhibition "Na wspólnych falach" in Slovak Institute in Warsaw
**********


Kult przedstawia wyjątkowy album: "Made in Poland"!

MuzykaMamy przyjemność zapowiedzieć premierę nowej płyty KULTU "Made in Poland".

Jest to podwójny album, stanowiący zapis dźwiękowy koncertów legendarnej Pomarańczowej Trasy z 2016 roku. Płyta stanowi nie lada gratkę dla wszystkich fanów Kultu, gdyż zawiera zarówno klasyki, na stałe goszczące w repertuarze podczas tej trasy, jak i prawdziwe perełki, rzadko wykonywane przez zespół. Na trackliście znajdują się także największe hity zespołu, takie jak "Arahja", "Do Ani", "Polska", "Baranek" i wiele innych.
Na wyjątkowość albumu wpływa również fakt, że muzycy w tym roku obchodzą 35-lecie istnienia zespołu. "Made in Poland" jest więc podsumowaniem dokonań artystycznych Kultu.

"Made in Poland" ukaże się już 8 września 2017 roku. Oprócz płyt CD, album dostępny będzie na kasecie MC oraz płytach winylowych. Ponadto, każda płyta CD zakupiona w przedsprzedaży opatrzona będzie autografami wszystkich członków zespołu!
Poprzednia płyta koncertowa Kultu, "MTV Unplugged" z 2010 roku, okazała się bestsellerem i otrzymała status diamentowej płyty.

**********
Kult - new live album "Made in Poland" will be released by SP Records on 08.09.2017
**********


Recenzja książki Zbigniewa Nienackiego - "Laseczka i tajemnica"

LiteraturaDzisiaj na naszej stronie zamieściliśmy krótką recenzję, krótkiej książki Zbigniewa Nienackiego - "Laseczka i tajemnica".

To znakomity, trzymający w napięciu kryminał sprzed wielu lat, ale wciąż działający na czytelnika, dzięki znakomitemu stylowi i warsztatowi Zbigniewa Nienackiego.

Recenzja dostępna jest pod tym linkiem.

Fragment recenzji: "Nie mogę opisać poszczególnych wydarzeń, żeby nie popsuć potencjalnym czytelnikom radości z czytania, napiszę zatem tylko, że w życiu Henryka pojawia się pewna młoda, dość liberalna w kwestiach pożycia damsko-męskiego, młoda dama, że dochodzi do sporego zapętlenia akcji, że pojawiają się „oczekiwane”, ale też zupełnie nieoczekiwane trupy, a właściwie do samego końca trudno wpaść na pomysł, kto za tymi zbrodniami stoi. Książka jest napisana wręcz wzorcowo, a jednocześnie, chociaż dzieje się w czasach tak zwanego komunizmu, pozostaje aktualna do dziś."

**********
Review of the book by Zbigniew Nienacki - "Laseczka i tajemnica".
**********


Zakończenie cyklu Koncertowe Czwartki w Cudzie nad Wisłą

MuzykaW każdy czwartek na scenie Cudu nad Wisłą (Bulwar Flotylli Wiślanej
) pojawia się rozpoznawalny artysta z polskiej sceny muzycznej, na którego warto nadstawić ucho.

- Czwartek, 17.08.2017, start: 20:30

♥ RENI JUSIS ♥


"BANG!" to siódmy album ikony naszej elektroniki! Materiał jest efektem współpracy z trójmiejskim producentem tworzącym pod pseudonimem STENDEK. Gościnnie pojawiają się też M.Bunio.S (Dick4Dick) oraz Kuba Karaś (The Dumplings).

Z międzypokoleniowego połączenia sił powstała płyta tyleż aktualna i świadoma, co opierająca się jednosezonowym modom – słowem: autorska i ponadczasowa. Echa świeżych nurtów muzyki elektronicznej mieszają się tu z ambientową przestrzenią i poszarpanym, trapowym pulsem, a tu i ówdzie dyskretnie rezonują brzmienia spod znaku eksperymentalnego techno na przemian z minimalistycznym hip-hopowym beatem czy retro popem.

Na tym tle Reni nie tylko bawi się różnymi stylistykami i barwą swojego głosu, przetwarzając ją za pomocą rozmaitych efektów, ale i sięga po szerokie spektrum środków wyrazu – od szeptów, jęków, przez charakterne melorecytacje, aż po zmodulowany do niskiego męskiego głosu rap.

Więcej informacji w rozwinięciu newsa.

**********
The last three "Thursdays in Cud nad Wisłą".
**********


48 czytań

Urlop - taki sobie letni wierszyk na blogu

Agencja Metal MundusPonieważ wrócił do życia blog RayMundus, zatem pora coś na nim zamieszczać.

Postanowiłem, że na zmianę z wpisami, które ukazały się na blogu w poprzednich latach, zacznę umieszczać również nowe rzeczy. Dzisiaj zatem swoją premierę ma wierszyk o urlopie, który powstał jeszcze w 2015 roku, ale wymagał korekty, zatem zrobiliśmy ją wspólnie, a wierszyk prawie zamienił się w "poważny wiersz"...

Mamy nadzieję, że parę osób się chociaż lekko uśmiechnie. Byłoby nam bardzo miło.

**********
"A poem" about summer holiday on blog RayMundus (in Polish language only)
**********


Recenzja płyty Me And That Man na stronie AMM

MuzykaDzisiaj na naszej stronie ukazała się recenzja albumu "Songs Of Love And Death" projektu ME AND THAT MAN.

Sam projekt, stworzony przez Johna Portera i Adama Darskiego, ale też zawartość muzyczno -tekstowa albumu wzbudziły spore zainteresowanie, ale też sporo emocji. Dla nas najważniejsza jest muzyka, a ta jest po prostu bardzo dobra.

Recenzję albumu można przeczytać pod tym linkiem.

Fragment recenzji: "Według mnie, muzykom udało się znaleźć właściwy, złoty środek, odpowiednio wyważyć muzykę, jej wyjątkowy nastrój z odpowiednio dobranymi słowami. Dlatego te utwory przemawiają, docierają głęboko. Można je interpretować na różne sposoby, ale żadną miarą nie można powiedzieć, że nie oddziałują. Stylistycznie dostaliśmy muzykę, którą najprościej można by określić jako „amerykańską”, wynika to z odpowiedniej rytmiki, sposobu śpiewania obydwu wokalistów."

**********
Review of the album "Songs Of Love And Death" by Me And That Man on Agencja Metal Mundus site.
**********


Blog "RayMundus" wraca na stronę Agencji Metal Mundus

Agencja Metal MundusPo ośmiu miesiącach na stronę Agencji Metal Mundus wraca blog "RayMundus".

Kiedy zamykaliśmy bloga raymundus.pl obiecaliśmy, ze wszystkie wpisy, które pojawiły się na tym blogu wrócą na stronie agencyjnej. Wiele prac związanych z rozbudową strony AMM, strony Metal Mundus, a wreszcie magazynu Metal Up! spowodowało, że powrót bloga był ciągle odkładany w czasie. Ale wreszcie przyszła pora, by wrócił na należne mu miejsce.

Z radością informujemy, że wpisy z bloga będą włączane do poszczególnych działów, tj. recenzji książek, płyt, filmów, natomiast to wszystko, co napisane zostało przez Raya, czyli felietony, artykuły, czy wierszyki trafią do działu nazwanego po prostu RayMundus.

Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy śledzili bloga (bardzo za to dziękujemy!) chętnie przypomną sobie tamte, dawne wpisy, ale też częściej będą zaglądać na stronę Agencji.

**********
Blog RayMundus comes back to the Agencja Metal Mundus site.
**********


Kult zagra w październiku w Krakowie

MuzykaJedna z najbardziej kultowych tras koncertowych w Polsce - pomarańczowa trasa Kazika Staszewskiego i zespołu Kult - już 22 października odwiedzi Kraków.

Trasa Pomarańczowa, zwana także przez niektórych Październikową, na stałe wpisała się już w kalendarz jesiennych wydarzeń muzycznych w Polsce.

Grupa Kazika Staszewskiego to zespół, którego nikomu nie trzeba przestawiać. Powstały w 1982 roku w Warszawie Kult to ikona polskiej sceny muzycznej. „Baranek”, „Lewe Lewe Loff”, „Do Ani”, „Gdy nie ma dzieci”, „Polska” czy „Dziewczyna bez zęba na przedzie” to jedynie kilka utworów, które zna każdy, nie tylko największy fan. W muzyce Kult można odnaleźć elementy punku, rocka psychodelicznego oraz jazzu. Rozpoznawalną cechą zespołu są prowokacyjne teksty oraz charakterystyczne brzmienie instrumentów dętych. Zespół swoją sławę zdobył również dzięki specyficznej atmosferze panującej na koncertach wynikającej z nietypowych idei i fantastycznych reakcji fanów. Tego koncertu nie można przegapić!

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Kult will play in Kraków on 22.10.2017
**********


23 czytań

Jubileusz 20-lecia Teatru Montownia

TeatrJesienią 2017 roku Teatr Montownia obchodzić będzie 20-lecie swojego istnienia. Założyciele Montowni - młodzi aktorzy, absolwenci warszawskiej PWST - w swym manifeście z drugiej połowy lat 90. deklarowali niezależność, szalone pomysły, tworzenie teatru z charakterem, lecz bez maniery. Bardzo trafnie określili też model funkcjonowania tego typu grupy teatralnej, w której aktorzy są jednocześnie reżyserami, montażystami, stolarzami czy scenografami, a podczas pracy przyświeca im nieustannie idea „zrób to sam”.

Niemniej wróćmy do początków. Wszystko zaczęło się od „Zabawy” Sławomira Mrożka, którą Adam Krawczuk, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki wystawili w ramach Koła Naukowego na PWST. Spektakl odniósł ogromny sukces i stał się „towarem eksportowym”, odwiedzając wiele festiwali europejskich i nie tylko. Następnym spektaklem - „Szelmostwami Skapena” Moliera, zagranym już w rozszerzonym składzie, tzn. z kolegą z roku - Marcinem Perchuciem - aktorzy potwierdzili, że ich talent nie jest jednorazowym błyskiem. Wsparcie ze strony profesorów z uczelni oraz entuzjastyczne recenzje zachęciły ich do dalszej pracy. Niebagatelną rolę w historii i rozwoju grupy odegrał też stołeczny Teatr Powszechny i jego ówczesny dyrektor Krzysztof Rudziński, który umożliwił Teatrowi Montownia debiut na profesjonalnej scenie. Premiera spektaklu „Szelmostwa Skapena” dała początek dłuższej współpracy z teatrem przy ul. Zamoyskiego, gdzie powstało dotychczas 7 przedstawień pod szyldem Montowni.


Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Teatr Montownia - 20th Anniversary! Special performances this Autumn!
**********


27 czytań

Kazik i Kwartet ProForma - nowy klip

MuzykaMamy przyjemność zaprezentować teledysk do utworu "Most" - drugiego singla, promującego płytę Kazika i Kwartetu ProForma. Można go już obejrzeć pod tym linkiem.

Artyści Kwartetu ProForma oraz Kazik Staszewski zaskakują drugim singlem z albumu "Tata Kazika kontra Hedora". "Most" to niezwykle liryczny utwór, charakterem odbiegający od pozostałych z tej płyty. Prawdziwie nastrojowy klimat utworu stworzony został dzięki akompaniamentowi instrumentów klawiszowych połączonych z intymnym tekstem, napisanym przez Stanisława Staszewskiego, ojca Kazika.

Właśnie ukazał się teledysk, ilustrujący utwór. Jego reżyser - Łukasz Jedynasty - wykorzystał technikę malowanych na szkle rysunków, doskonale komponujących się z treścią utworu. Poetyckie słowa korespondują zatem z subtelnym obrazem, przesyconym intymnością i tajemnicą. By taki efekt uzyskać, Jedynasty stworzył niemal 200.000 rysunków i projektów.

Najnowszy album Kazika Staszewskiego i Kwartetu ProForma - "Tata Kazika kontra Hedora" ukazał się 19 maja. Pierwszy singiel z tej płyty, "Ta droga była daleka", spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem fanówi uplasował w czołówkach radiowych list przebojów. To kolejna już współpraca Staszewskiego z poznańskimi muzykami - nagrali wspólnie wcześniej płytę "Wiwisekcja".

**********
See the new clip by Kazik & Kwartet ProForma - "Most".
**********


Sasha Strunin na Manu Summer Jazz Sundays 2017

MuzykaW ramach festiwalu Manu Summer Jazz Sundays 2017, w łódzkiej Manufakturze wystąpi, Sasha Strunin. Podczas ósmej już edycji wydarzenia, która w tym roku przebiega pod hasłem „Master & Co.”, artystka zaprezentuje utwory z płyty „Woman in Black”.

Tegoroczne wielkie święto jazzu, czyli letni festiwal Manu Summer Jazz Sundays, to muzyczne niedziele, podczas których będzie można posłuchać najlepszych polskich twórców jazzowych.

Po kilku latach nieobecności piosenkarka powraca z absolutnie nowym materiałem. Album „Woman In Black” (jesień 2016) to wspólny projekt Sashy Strunin i amerykańskiego trębacza Gary Guthmana. Materiał przedstawiony na płycie to utrzymana w klimacie noir muzyczna opowieść o przemianie wokalistki w świadomą artystkę i pewną siebie młodą kobietę. Klasyczna elegancja swingu i bluesa połączona z charyzmatyczną osobowością Sashy i współczesnymi aranżacjami Guthmana klimatem przenoszą do zadymionych wnętrz klubów jazzowych minionej stulecia.

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Sasha Strunin will sing on Manu Summer Jazz Sundays 2017 in Łódź on 13.08.2017
**********


21 czytań

Metal Up! pierwsza partia magazynu wyprzedana!

Agencja Metal MundusLider amerykańskiego zespołu heavy metalowego SANCTUARY - Mr. Lenny RUTLEDGE z radością trzyma magazyn METAL UP!

To już drugi raz w historii, muzyk tego zespołu zagościł na okładce drukowanego magazynu, poświęconego muzyce metalowej. I drugi raz w Polsce! Radość Lenny'ego była zatem najzupełniej zrozumiała!

A my z przeogromną radością, ale równie wielkim niedowierzaniem informujemy, że pierwsza partia magazynu Metal Up! została wyprzedana!

Na szczęście, dodruk pierwszego numeru już został zamówiony, zatem rozpoczynamy zbieranie zamówień od naszych kolejnych czytelników. Sprzedaż rozpocznie się około 21. sierpnia 2017 r.

Zachęcamy gorąco do zamawiania i czytania!

**********
The first print of Metal Up! magazine sold out!
**********


Zapraszamy na wystawę do Instytutu Słowackiego

WystawaW imieniu Instytutu Słowackiego w Warszawie zapraszamy gorąco na wernisaż wystawy, zatytułowanej "Na wspólnych falach", który odbędzie się w siedzibie Instytutu Słowackiego (ul. Krzywe Koło 12/14 A) w dniu 10.08.2017 o godzinie 17:30.

Wystawa zorganizowana została przy współudziale Słowackiego Związku Artystów Plastyków, a wystawione zostaną prace aż piętnastu słowackich artystów plastyków.

Wystawa potrwa do 06.09.2017 r.

Zapraszamy!

**********
Vernissage of the exhibition "Na wspólnych falach" in Slovak Institute in Warsaw on 10.08.2017.
**********


Cudowne kino nad Wisłą w każdy poniedziałek sierpnia

FilmCUDOWNE kino nad Wisłą, czyli najciekawsze pozycje dobrego kina w CUDZIE NAD WISŁĄ ♥

- 14 sierpnia, 21:30 - „Wróg", thriller eksplorujący mroczne zakamarki ludzkiej podświadomości, Jake Gyllenhaal w brawurowej podwójnej roli.

Sterylne mieszkanie, beznamiętny seks ze swoją dziewczyną, wyuczony na pamięć wykład z historii totalitaryzmu - tak wygląda życie Adama. Pełne rutyny, monotonne i nudne.

Pewnego dnia ogląda polecony mu przez znajomego film, w którym zauważa znajomą twarz. Swoją własną. Podobieństwo jest tak uderzające, że Adam postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o identycznie wyglądającym mężczyźnie.

Anthony, aktor z filmu, poza fizycznym podobieństwem, okazuje się być ucieleśnieniem wszystkich najgłębiej skrywanych pragnień Adama – jego lepszą wersją. Halucynacja? Wyrafinowana pułapka? Osobliwy zbieg okoliczności? A może alternatywny wariant losu?

Na wszystkie seanse wstęp wolny!

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Movies under the sky in the Cud nad Wisłą
**********


21 czytań

Metal Up! od tygodnia w sprzedaży!

Agencja Metal MundusMinął pierwszy tydzień obecności na rynku naszego nowego magazynu, zatytułowanego METAL UP!

Pierwszy numer zawiera wywiady z zespołami: Sanctuary, Attacker, Chaser, Däng, Dark Forest, Hexx, Millenium, Night Demon i Spell oraz Fraserem Edwardsem.

Stronę polską reprezentują zespoły: Axe Crazy, Deathinition, Divine Weep, Hellias, Internal Quiet, Monasterium, Planet Hell, Sautrus, Thunderwar i Closterkeller.

Lider Hexx – Dan Watson podzielił się z czytelnikami swoimi wrażeniami z koncertu odnowionego zespołu na festiwalu Keep It True.

Ponadto można przeczytać dwie relacje z koncertów (ze sporą ilością zdjęć) oraz kilkadziesiąt recenzji płyt.

Cena magazynu – 15.99 PLN, cena przesyłki – 7 PLN

Zamówienia można składać pod adresem e-mail: shop@metalmundus.pl lub w sklepie Metal Mundus.

Zachęcamy do zakupu i życzymy miłej lektury!

**********
Metal Up! magazine available since 01.08.2017!
**********


Koncertowo i urodzinowo w Cudzie nad Wisłą

MuzykaUrodziny w Cudzie nad Wisłą wciąż trwają.

W tym tygodniu jest bardzo koncertowo:

27.07 CZWARTEK
"Koncertowe Czwartki by Bobby Burger": zespół "We Draw A"

28.07 PIĄTEK
Krzysztof Zalewski (solo act) + gościnnie Paulina Przybysz

30.07 NIEDZIELA
"Jazz Nad Wisłą": zespół "Jazzpospolita"

Więcej w rozwinięciu newsa.

**********
Weekend in "Cud nad Wisłą" in Warsaw.
**********


50 czytań

Urodzinowy "Stand-up nad Wisłą" oraz the best of Rafał Rutkowski (Cud nad Wisłą - 26 lipca)

TeatrJak co środę w Cudzie nad Wisłą przygotowano STAND-UP NAD WISŁĄ - jednak w najbliższą środę będzie to wydarzenie WYJĄTKOWE.

Do Piotra Szumowskiego i Jaśka Borkowskiego ze Stand-up Polska dołączy Rafał Rutkowski.

Rafała Rutkowskiego znacie, jako aktora teatralnego, telewizyjnego i filmowego, dyrektora artystycznego Teatru Montownia, a także jako specjalistę od kultowych one-man show i stand-up comedy. W tej ostatniej roli zawita na 8. urodziny Cudu - przygotował najlepsze i najśmieszniejsze punkty swojego programu, czyli the best of Rafał Rutkowski!

♥ Piotr Szumowski ♥
Komik w pełni międzynarodowy. Występował w ponad trzydziestu krajach, na pięciu kontynentach, w trzech językach. Tak jest, Piotrek przeżył 409 dni podróży dookoła świata. Jak on to zrobił? Nikt nie wie. Ostatnio przez 10 minut próbował otworzyć saszetkę z ketchupem, a potem polał frytki musztardą.

♥ Jasiek Borkowski ♥
Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych polskich komików. Występować zaczął dzięki Stand-up Polska w 2010 roku, zdobywając w tym czasie uznanie i sympatię widzów, swoim zaskakującym i emocjonalnym stand-upem.

ŚRODA, 26.07.2017 - Bulwar Flotylli Wiślanej
START: 20:00 - WSTĘP WOLNY

**********
Stand-Up with Rafał Rutkowski in Cud nad Wisłą today!
**********